Υποτονική επιθετικά η ΑΣΑ έχασε εύκολα στη Λάρισα (1-0)

Η Αναγέννηση μετά από δύο χρόνια που κρατούσε το αήττητο στις επισκέψεις της στη Λάρισα, αυτή τη φορά γνώρισε την ήττα από την ΑΕΛ με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της super league 2.

Οι “κιτρινόμαυροι” ηττήθηκαν εύκολα καθώς παρουσιάστηκαν πολύ υποτονικοί επιθετικά και πλήρωσαν και το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν από τους γηπεδούχους μόλις στο 6′ σε κεφαλιά του Αντράντα.

Η Λάρισα κατάφερε δηλαδή με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα να πάρει προβάδισμα, να διώξει το όποιο άγχος θα επικρατούσε αν δεν έφθανε στο γκολ και να ελέγξει απόλυτα τον ρυθμό στη συνέχεια.

Είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη δεν κατάφερε να κάνει ούτε μία τελική στην αντίπαλη εστία με τον Σουλούκο να είναι θεατής του αγώνα!

Στην επανάληψη κάπως πήγαν να “ζωντανέψουν” οι παίκτες της Αναγέννησης προσπάθησαν να κρατήσουν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους αλλά και πάλι οι επισκέψεις τους στην περιοχή της ΑΕΛ ήταν αραιές σε επίπεδο… απελπισίας! Ενα μόνο κόρνερ και ένα φάουλ που πέρασαν εντελώς ανεκμετάλευτα.

Ο Τσέλιος κράτησε ζωντανή την ομάδα του σε κάποιες απκρούσεις τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, το 1-0 που ήταν ρευστό δημιουργούσε την προσδοκία στους Καρδιτσιώτες να δουν την ομάδα τους να φθάνει στην ισοφάριση, αλλά κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο αφού η τελευταία δεν υπήρχε επιθετικά.

Συνετέλεσαν και κάποια απαράδεκτα σφυρίγματα του διαιτητή Μελιτζανίδη χωρίς όμως αυτά ν’ αποτελούν δικαιολογία για την μέτρια παρουσία της Καρδιτσιώτικης ομάδας στο παιχνίδι.

Πλέον τα πράγματα για την πεντάδα γίνονται δύσκολα και το επόμενο ματς με τον ΠΑΟΚ “Β” στο Δημοτικό Στάδιο (το προτελευταίο εντός έδρας για την κανονική περίοδο) αποκτά χαρακτήρα τελικού.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Παπαδόπουλος, Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα (84′ Θωμαΐδης), Κοσσονού (46′ Στίνα), Κ. Παπαγεωργίου (71′ Νίνο), Μαυριάς (89′ Θ. Παπαγεωργίου), Πεντρόσο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Τσέλιος, Τομάσεβιτς (79′ Τομάσεβιτς, Ανδρικόπουλος (45′ λ.τρ Βούζας), Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κέρθι, Κοκκίνης (80′ Ζάγγος), Ξύδας (56′ Κορέλας), Σαλαμούρας (80′ Παπαδάκος), Κονίλιο.