Σ’ ενα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι όπως και τα προηγούμενα ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο ΑΣ Καρδίτσας ηττήθηκε στο κλειστό του Υμηττού από τον Αμύντα Αθηνών με σκορ 76-69 για την 5η αγωνιστική του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας μπάσκετ!

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον ΑΣΚ να είναι κοντά στο σκορ (16-14 στο πρωτο δεκάλεπτο, 37-29 στο ημίχρονο και 51-51 στο τρίτο δεκάλεπτο) και να περνάει μπροστά στην τελευταία περίοδο!

Μια τεχνική ποινή όμως έφερε τους γηπεδούχους ξανά σε θέση οδηγού στο ματς μ- αποτέλεσμα να πάρουν και μια διαφορά 8-10 πόντων την οποία παρά την αντίδραση των Καρδιτσιωτών την κράτησαν όπως και την πολύτιμη νίκη.

Πλέον η είσοδος στην 5άδα και η συμμετοχή στη φάση των play off ανόδου που θα δώσουν το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου, θα κριθούν στα δύο τελευταία ματς που θα γίνουν στην Καρδίτσα με αντιπάλους τον Απόλλωνα Πάτρας (Σάββατο) και την Ελευθερούπολη (Τετάρτη).

ΑΜΥΝΤΑΣ (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 4, Τοπάλι 20 (4), Σιούντρης 7 (2), Βαρδιάνος 5 (1), Σάλεχ 5 (1), Κουκουνιάς 3 (1), Γιούση, Γκάτζο 7 (2), Μπέλη 19 (2), Τάγαρης 6
ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 14 (2), Καρράς 6, Μακρής, Κακλαμάνος 9 (1), Γκρέκας 5 (1), Βαβάτσικος 13 (2), Καλλές 7, Τσούκας 15 (1), Μόσορας.