Μακριά απο τις εκπληκτικές εμφανίσεις που πραγματοποίησε στα ματς με Ολυμπιακό και Πανερυθραϊκό όπου πέτυχε ισάριθμες μεγάλες νίκες, ο ΑΣΚ δεν τα κατάφερε στο παιχνίδι που έδωσε για την 3η αγωνιστική του β’ γύρου της Α2 και ηττήθηκε στο κλειστό του Μετς από το Παγκράτι με σκορ 87-75.

Οι “κυανόλευκοι” έχασαν ουσιαστικά το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο όπου ήταν… αγνώριστοι καθως βρέθηκαν πίσω και με 27 πόντους διαφορά (58-31 ημίχρονο).

Στην επανάληψη και στην τρίτη περίοδο προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά απο τη νίκη στην κανονική περίοδο (85-64), μείωσαν στους είκοσι και στην προσπάθεια αυτή στο τελευταίο δεκάλεπτο παρολίγο να… ανατρέψουν και το παιχνίδι αφού έφθασαν να μειώσουν στα τελευταία δευτερόλεπτα στους 8 πόντους!

Ολα όμως είχαν χαθεί στο πρώτο ημίχρονο. Πλέον η ομάδα της Καρδίτσας στρέφεται στο επόμενο ματς που θα γίνει την Παρασκευή στο κλειστό της πόλης μας με το Μαρούσι και είναι καθοριστικό για τη μάχη εισόδου στην τετράδα των play off.

Δεκάλεπτα: 30-16, 58-31, 69-46, 87-75

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Μίχαλος, Κουφόπουλος 5 (1), Ονάσογλου 17 (4), Ματαλιωτάκης 5, Ξύδης 10 (2), Καραμαλέγκος 11 (3), Πεφάνης 5 (1), Δόξας 24 (1), Ντιαλό, Γκαβασιάδης 10.
ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 6, Αμβράζης 2, Καρράς 12, Μακρής, Κακλαμάνος 12 (1), Γκρέκας 6, Βαβάτσικος 14 (2), Καλλές 5, Τσούκας 13 (2), Μόσορας 5 (1).

8. Αμύντας 9-7 (1106-1154) 25
• Ο Τρίτωνας, το Ψυχικό, ο Οίακας Ναυπλίου, η Δάφνη Δαφνίου, ο Φίλιππος Βέροιας και η Καβάλα έμειναν εκτός συνέχειας μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου.
• Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (4η Β’ γύρου, 12/6 – 17:00)

ΑΣΚ – Μαρούσι (11/6, 19:00)