Καθοριστικό βήμα ανόδου έκανε η Αναγέννηση που μετά από ένα ψυχοφθόρο και γεμάτο ένταση παιχνίδι επιβλήθηκε με σκορ 2-0 του Ορφέα Ξάνθης στην 1η αγωνιστική της φάσης των play off της Γ’ Εθνικής!

Οι “κιτρινόμαυροι” εγκλωβίστηκαν από τους αντιπάλους τους που με συνεχείς καθυστερήσεις και πολυπρόσωπη άμυνα κράτησαν μακριά από την περιοχή τους κινδύνους!

Εκεί που έμοιαζε… αδιέξοδος ο δρόμος για την Αναγέννηση ο Λάμπρος Πολίτης με μια γκολάρα από απευθείας φάουλ στο 60′ έκανε το 1-0 για να βάλει τα πράγματα στη θέση τους!

Λίγο μετά το ματς πηρε φωτιά όταν αποβλήθηκε με κόκκινη ο Μπακρατσάς. Ακολούθησαν προκλήσεις από τον πάγκο του Ορφέα και προς τους φιλάθλους, είχαμε την αποβολή του Αμανατίδη και μια διακοπή για πάνω από 8 λεπτά!

Το απίστευτο γκολ του Αρη Λώττα όμως στο 86′ έδωσε τη νίκη στην Αναγέννηση και τους τρείς υπερπολύτιμους βαθμούς!!!

Ο Ξέρρας προς το τέλος έχασε μια τεράστια ευκαιρία για να πετύχει το 3-0!

Η ομάδα της Καρδίτσας έβαλε τα θεμέλια για την επιστροφή της στο προσκήνιο του ελληνικού ποδοσφαίρου!

Δείτε πιο κάτω τις φάσεις και τα γκολ του αγώνα.