Ασταμάτητος ο ΑΣΚ πέρασε από τη Βέροια με νίκη επί του Φίλιππου (84-96)

Ασταμάτητος ο ΑΣ Καρδίτσας μετά τη μεγάλη νίκη της περασμένης Τετάρτης στην Αθήνα επί του Αμύντα σε εξ αναβολής παιχνίδι, πέρασε και από τη Βέροια σήμερα, κερδίζοντας τον τοπικό Φίλιππο με σκορ 84-96 και διατηρεί τα πρωτεία και τη θέση ισχύος έναντι των υπολοίπων στη βαθμολογία του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Εθνικής Κατηγορίας!

Το “μπλέ τρένο” της Καρδίτσας δεν έχει σκοπό να σταματήσει πουθενά και με μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι σε μία “σφιχτή” ομάδα που δίνει μάχη για την παραμονή, κατάφερε να επιβληθεί και να κάνει άλλο ένα βήμα προς τον μεγάλο στόχο.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν, προσπάθησαν πολλές φορές να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά όταν ο ΑΣΚ “σοβαρεύονταν” διατηρούσε την διψήφια διαφορά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι “κυανόλευκοι” προηγήθηκαν με 23-27 και στη συνέχεια δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο προηγήθηκαν κλείνοντας το ημίχρονο με 42-56, ενώ στο τέλο του τρίτου δεκαλέπτου απέκτησαν διαφορά είκοσι πόντων (60-80).

Ο Φίλιππος μείωσε στην τρίτη περίοδο στους 6 κάποια στιγμή, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα γρήγορα αποκατέστησαν την τάξη, όπως και στην τελική ευθεία του αγώνα διασφαλίζοντας τελικά τη νίκη με 84-96.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κουρουζίδης): Νικάι 3 (1), Πουλιανίτης 3, Κοθράς 8 (1), Παραπούρας 5 (1), Σουτζόπουλος 20 (1), Ντρεκάλοβιτς 12, Ιατρίδης 13 (1), Πιλκούδης 5, Γαρέζος 15 (3).

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Λιόγας): Γράβας 14 (1), Τσιλούλης 6 (2), Καρράς 10, Κακλαμάνος 12 (3), Σπυριδονίδης 9 (2), Χάλαρης 10 (2), Ντράσκοβιτς 6, Τσούκας, Αλεξιάδης 4 (1), Καραγεωργίου, Βεργίνης 23 (4), Πεφάνης 2.