Νέα μεγάλη νίκη του ΑΣΚ

Επιβλητικός ήταν ο ΑΣ Καρδίτσας και στο παιχνίδι με τον Πανερυθραϊκό για τη δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου γύρου (top 8) του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Εθνικής Κατηγορίας!

Οι “κυανόλευκοι” μετά τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού την περασμένη Τετάρτη, επικράτησαν και του Πανερυθραϊκού με σκορ 76-58 και φουλάρουν πλέον για κατάληψη μιας εκ των θέσεων της τετράδας που θα οδηγήσουν στη συνέχεια στα play off της ανόδου.

Παρά το γεγονός ότι οι Αθηναίοι προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 18-22, ο ΑΣΚ έκανε ένα εκπληκιτκό δεύτερο δεκάλεπτο παίζοντας τρομερή άμυνα και μ- ένα σερί 17-0 το 18-22 έγινε 44-26 καθώς οι φιλενούμενοι πέτυχαν τον πρώτο τους πόντου μετά από οκτώ λεπτά!!!

Στην επανάληψη δεν είχαν κάνενα πρόβλημα και προηγήθηκαν με 50-28 στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 52-40 στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ο ΑΣΚ αντέδραε και κει σωστά και τελικά πήρε τη νίκη με 76-58.

Επόμενη αναμέτρηση για το συγκρότημα της Καρδίτσας με το Παγκράτι την προσεχή Τετάρτη στην Αθήνα.