Ούτε η ομάδα του Ψυχικού κατόρθωσε να σταθεί εμπόδιο στην καταπληκτική πορεία που διαγράφει φέτος ο ΑΣ Καρδίτσας στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας μπάσκετ!

Οι “κυανόλευκοι” με ταχύτητες… “10Χ10”, επικράτησαν με 68-53 και συνέχισαν τη φρενήρη κούρσα τους πετυχαίνοντας μία ακόμη νίκη, παραμένουν η μοναδική ομάδα στον μαραθώνιο που δεν έχει γευτεί την πίκρα της ήττας και παρά το μακρύ διάστημα της αγωνιστικής απραξίας αλλά και των προβλημάτων που προκύπτουν συνεχίζουν απτόητοι προς τον υπερβατικό στόχο της ανόδου στην μεγάλη κατηγορία του μπασκετ!
Μια πορεία που είναι καταπληκτική και δεν έχει προηγούμενο για τα μπασκετικά δρώμενα του Νομού Καρδίτσας…

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Καρδίτσας μπροστά με 19-11. Στη δεύτερη περίοδο οι Αθηναίοι ισορρόπησαν την κατάσταση κατόρθωσαν μάλιστα να πάρουν σε κάποια στιγμή προβάδισμα στο σκόρ (21-22), αλλά τα πράγματα… αποκαταστάθηκαν στη συνέχεια.

Στο 3ο δεκάλεπτο έκανε πάλι καλύτερο ξεκίνημα και “έχτισε” εκ νέου μία διψήφια διαφορά (46-35 στο 25’), την οποία διεύρυνε ακόμα περισσότερο στο φινάλε της περιόδου (53-41).

Αυτή τη φορά δεν την έχασε ποτέ. Μάλιστα κατάφερε σε κάποια στιγμή (33’0 να χτίσει και μια διαφορά των 16 πόντων και τελικά να φθάσει στη νίκη με σκορ 68-53 δίνοντας μεγάλη χαρά στον κόσμο που ήταν στο γήπεδο αλλά και όσους παρακολουθούσαν από την τηλεόραση.

Αξίζει να αναφερθεί πως αυτή είναι η τέταρτη συνεχόμενη νίκη που πετυχαίνουν οι Καρδιτσιώτες έναντι του Ψυχικού. Το πιο σημαντιό όμως κι από τη στατιστική είναι ότι ήλθε αυτή η νίκη σε μια πορεία πραγματικά καταπληκτική και προστίθεται στις προηγούμενες που φέρνουν τον ΑΣΚ ως τον πιο δυνατό κρίκο της φετινής διοργάνωσης…

AΣΚ (Λιόγας): Γράβας 17 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Τσιλούλης 9 (1/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Καρράς 6, Κακλαμάνος, Σπυριδονίδης 5 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάλαρης 6 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Draskovic 11 (15 ριμπάουντ), Τσούκας 2, Αλεξιάδης 2, Βεργίνης 7 (1/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πεφάνης 3.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Κουφόπουλος 5 (1), Παπανικολάου 3, Πολυτάρχου 10 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαλέλης 3 (1), Μαρίνος 3 (1), Ulvydas 2 (7 ριμπάουντ), Αθανασούλας 6 (3/10 σουτ), Αναγνωστόπουλος 4, Ιορδάνου 7 (4 λάθη).