Νικηφόρα ξεκίνησε τη νέα αγωνισιτκή περίοδο ο ΑΣ Καρδίτσας καθώς στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν για την 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, επικράτησε στο κλειστό γυμναστήριο της Αμαλιάδας του Κόροιβου  με σκόρ 66-93 και πήρε την πρόκριση για τη συνέχεια!

Οι “κυανόλευκοι”, άξιοι πρεσβευτές της Καρδίτσας σε υψηλό εθνικό επίπεδο τα τελευταία χρόνια, μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στη σεζόν και παίρνουν πέρα από την πρόκριση και ηθικό για την δύσκολη συνέχεια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 26-22, αλλά σταδιακά η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα έφερε το ματς στον έλεγχό της, για να περάσει μπροστά στο ημίχρονο με 38-51.

Παρά την αντίδραση του Κόροιβου στο τρίτο δεκάλεπτο (56-66) στην τελική ευθεία του αγώνα ο ΑΣΚ αγωνίστηκε με καθαρό μυαλό και πήρε εύκολα τη διαφορά και τη νίκη με 66-93

Την προσεχή Τετάρτη θ’ αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Τρίτωνα – Πανερυθραϊκού (θα γίνει την Κυριακή 13/9) στο κλειστό γυμναστήριο της Καρδίτσας και έχει την ευκαιρία να προχωρήσει κι άλλο στο θεσμό.

Δεκάλεπτα: 26-22, 38-51, 56-66, 66-93
ΚΟΡΟΙΒΟΣ  (Δελέγκος): Σταυρακούκας 10 (1), Κατσαβόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 18 (4), Μιχαλούτσος 13, Γκάτζιος 14 (1), Μπεκρής 1, Τσέλλος 3 (1), Σούμαν 3 (1).
AΣΚ (Κομποδιέτας): Αμβράζης 3, Γκρέκας 8 (2), Κακλαμάνος 18 (4), Μακρής 2, Βαβάτσικος 16 (2), Καρράς 10, Καλλές 11, Μόσορας, Παπαρέγκας 20 (1), Τσούμας, Τσούκας 5.

Η ΦΩΤΟ είναι απο το παιχνίδι στο κλειστό της Αμαλιάδας. Πλούσιο ρεπορτάζ και ΦΩΤΟ από την αναμέτρηση στον Κυριακάτικο “ΝΕΟ ΑΓΩΝΑ”.