Τεράστια νίκη σ’ ενα μεγάλο παιχνίδι με όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι κορυφής πέτυχε ο ΑΣ Καρδίτσας κερίζοντας το Μαρούσι με 75-72 στο κλειστό της Καρδίτσας και διατήρησε το αήττητο (ως η μοναδική ομάδα) στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας!

Οι “κυανόλευκοι” απέναντι σ’ έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο με μεγάλο όνομα στο χώρο του μπάσκετ, κατάφεραν να βγουν νικητές και να κάνουν το 6Χ6 στο πρωτάθλημα σκορπώντας τον ενθουσιασμό στους Καρδιτσιώτες φιλάθλους που έδωσαν εντυπωσιακό παρών στο γήπεδο…

O αγώνας ήταν συγκλονιστικός και δικαιολόγησε τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα ενός πόντου (18-19).

Στη δεύτερη περίοδο κατόρθωσαν μάλιστα να εγκλωβίσουν τους “κυανόλευκους” και να επιχειρούν να χτίσουν μια διαφορά, (26-34), αλλά με φοβερή άμυνα οι τελευταίοι μέσα σε λίγα λεπτά αναποδογύρισαν τα πάντα και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 41-39

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΣΚ προηγήθηκε με 60-51, αλλά στην τελική ευθεία το παιχνίδι έγινε πάλι ντέρμπι και τελικά με ψυχραιμία και σωστές επιλογές το συγκρότημα το Δημήτρη Λιόγα κατόρθωσε να πάρει τη σπουδαία νίκη με 75-72 μέσα σε αποθέωση!

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: (Λιόγας): Γράβας 17, Τσιλούλης 2, Καρράς 1, Μπουρούσης 14 (2), Κακλαμάνος 14 (2), Σπυριδονίδης 4, Χάλαρης 4, Ντράσκοβιτς 12, Τσούκας, Βεργίνης 7 (1), Πεφάνης.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Σκαραφίγκας): Στασινός 13 (2), Παπαγιάννης 5 (1), Ξυδάς 14 (4), Ξύδης, Προίσκος, Σιδέρης 3, Μαργέλης 4, Παπαγεωργόπουλος 4 (1), Αρνόκουρος 6, Κωνσταντακόπουλος, Γκαγκαλούδης 23 (3).