Σ’ εναν αγώνα με αντίξοες καιρικές συνθήκες όπου τερμάτισαν οι μισοί σχεδόν αθλητές και εγκατέλειψαν οι κορυφαίοι Γιόχαν Ντινλίζ και Ματέϊ Τοτ, ο Αλέξης Παπαμιχαήλ με ηρωϊκή προσπάθεια κατάφερε να πλασσαριστεί στη 17η θέση…

Ο τελικός των 50 χλμ του βάδην που έγινε στην πρωτεύουσα του Κατάρ ήταν απο τους πιο δύσκολους στην ιστορία του παγκόσμιου πρωταθλήματος στίβου που έγιναν ποτέ και ο Καρδιτσιώτης πρωταθλητής ήταν πραγματικά συγκλονιστικός και του αξίζουν τα μπράβο όλων μας…

Ο Παπαμιχαήλ τερμάτισε με χρόνο 4.22.39 σ’ εναν αγώνα που ξεκίνησαν 46 βαδιστές και τερμάτισαν μόλις οι 28!!!

Νικητής ο Ιάπωνας Γιουσούκ Σουζούκι με 4.04.20. Δεύτερος ο Γιοαν Βιέρα με 4.04.50 στα 43 του χρόνια όπου έγινε ο μεγαλύτερος ποτέ σε ηλικία αθλητής που κατακτά μετάλλιο σε τέτοια διοργάνωση. Τρίτος ο Καναδός Εβαν Νουνφ με 4.065.02.