Άξιος ο ΑΣΚ και στο δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας μπάσκετ, απέναντι στον Ολυμπιακό, πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του για τη μεγάλη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε αφού λύγισε στο τέλος!

Οι “κυανόλευκοι” που μπήκαν πολύ καλά στο ματς βρισκόμενοι κοντά στο στο σκόρ στις δύο πρώτες περιόδους (23-22 και 47-40), φάνηκε να χάνουν τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 73-61, αλλά επανήλθαν δριμύτεροι στην τελική ευθεία του αγώνα.

Εκεί που φαινόταν ότι η νίκη έγερνε προς τους “ερυθρόλευκους” ο ΑΣΚ έκανε την αντεπίθεση και διεκδίκησε στα ίσα τη νίκη κάνοντας δραματικά τα τελευταία λεπτά.

Μείωσαν τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη σε 79-75 και στη συνέχεια σε 81-78 και να ισοφαρίσει λίγο μετά 3 λεπτα πριν το φινάλε με καρφωμα του Καρρά (81-81).

Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 84-81, ο Βαβάτσικος ισοφάρισε ξανά με τρίποντο, αλλα στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα ο ΑΣΚ έχασε δύο επιθέσεις και ο Ολυμπιακός παίζοντας ουσιαστικά μόνο με τον Τσόγλα που τα έκανε όλα πήρε προβάδισμα.

Η ανατροπή πήγε να γίνει πάλι με τρίποντο του Τσούκα (88-87) αλλά τελικά οι γηπεδούχοι κράτησαν με νύχια και με δόντια αφού έγινε λάθος στην τελευταία επίθεση και με συνεχόμενες βολές πήραν τη νίκη με 95-89.

Η προσπάθεια του ΑΣΚ όμως ήταν καταπληκτική και αξίζουν συγχαρητήρια άπαντες. Η συνέχεια θα είναι σίγουρα ακόμη καλύτερη.

Δεκάλεπτα: 23-22, 49-40, 73-61, 95-89
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 13, Κουρτίδης 1, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 4, Κολοβέρος 10 (2), Τσόχλας 19 (3), Σκουλίδας 11 (3), Κάδρας 3, Χρηστίδης 14 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 20.
AΣ Καρδίτσας (Κομποδιέτας): Αμβράζης, Γκρέκας 4, Ματαλών 16 (1), Κακλαμάνος 11 (3), Μακρής, Βαβάτσικος 17 (3), Καρράς 20, Καλλές 15, Παπαρέγκας, Τσούμας, Τσούκας 6 (2).