Η Αναγέννηση  επικράτησε 2-0 του Ηρακλή Λάρισας στην AEL FC Arena, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου της Super League 2.

Εκμεταλλευόμενη τη χθεσινή ήττα του Πανσερραϊκού, η ΑΣΑ μείωσε σε εννέα βαθμούς τη διαφορά που τη χωρίζει από την κορυφή, ενώ έχει και ένα ματς λιγότερο (αφού έχει κάνει το ρεπό της και για τον β΄ γύρο).

H ομάδα της Καρδίτσας ήταν και πάλι πληθωρικότατη και ουσιαστική και επικράτησε δίκαια του αντιπάλου της συνεχίζοντας αυτό το εντυπωσιακό σερί που έχει δημιουργήσει. Πέντε συνεχόμενες νίκες (για πρώτη φορά σε πρωτάθλημα Β Εθνικής) και με παθητικό μόλις ένα γκολ!!!

Το σπουδαιότερο είναι όμως ότι δείχνει προς όλες τις κατευθύνσεις ότι σε ένα κανονικό πρωτάθλημα που θα διεξαγόταν επί ίσοις όροις, σήμερα πιθανότατα να ήταν σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Ετσι όπως έχουν διαμορφωθεί όμως τα πράγματα, αν κατορθώσει και κερδίσει τη Μεγάλη Δευτέρα τον ΠΑΟΚ “Β” στο κατάμεστο (όπως όλα δείχνουν) Δημοτικό Στάδιο, τότε με δεδομένο ότι ο Πανσερραϊκός κάνει το ρεπό του, θα έχει μειώσει την απόσταση στους έξι βαθμούς, δηλαδή στις δύο νίκες δίνοντας ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον στη διοργάνωση!

Θα χουν να τη… φοβούνται δηλαδή!

Επιστρέφοντας στο παιχνίδι που το ακούσατε λεπτό προς λεπτό και από το ΡΑΔΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑ 96, η Αναγέννηση ήταν καλύτερη και έφθασε δίκαια στη νίκη. Στο 9′ ο Αθανασιάδης μετά από κόρνερ του Κοζορώνη στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ έκανε το 0-1, ενώ το 0-2 ήλθε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου μετά από έξοχο συνδυασμό του Μπούζα με τον Πολίτη και άψογο πλασέ του τελευταίου.

Προηγήθηκε βέβαια στο 27′ η πολύ μεγάλη ευκαιρία του Ηρακλή όπου μετά από κεφαλιά του Λαγωνίδη ο Τσέλιος έκανε μια καταπληκτική απόκρουση, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι για να διώξει πάνω στη γραμμή ο Γκόλιας και να γλιτώσει την ισοφάριση.

Από κει και πέρα δεν υπάρχει ούτε μία αξιόλογη φάση που να δημιούργησαν οι γηπεδούχοι καθώς η Αναγέννηση έκλεισε τους χώρους με την “ατσάλινη” άμυνα που διαθέτει και αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στην τελική πάσα στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσε να φθάσει και σε περισσότερα γκολ.

Η ουσία όμως είναι ότι πήρε το πολύτιμο τρίποντο και δίνει αυτομάτως πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στο επερχόμενο ματς με τον ΠΑΟΚ “Β” στο οποίο αναμένεται μεγάλη κοσμοσυρροή στο Στάδιο διότι, όπως προαναφέραμε, με νίκη οι “κιτρινόμαυροι” μειώνουν τη διαφορά από την κορυφή στις δύο νίκες!

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Κάσας (81′ Συρεγγέλας), Κέρι (84′ Ζαφειρίου), Χατζής, Γκουγκούδης (84′ Λεσάι), Καμπέρης, Λαγωνίδης, Μπόσιο, Χριστίδης (73′ Τασιούλης), Μπαλαμώτης, Μπάμης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Αμανατίδης): Τσέλιος, Δημόπουλος, Γκόλιας, Αναστασόπουλος, Κοζορώνης, Λαγός, Μπούζας (66′ Μπάλλας), Γιάκος (80′ Αλιατίδης), Ελιβέλτο (86′ Κορέλας), Πολίτης (86′ Θεολόγης), Αθανασιάδης (66′ Μπάτροβιτς).