Εντυπωσιακή η εθνική μας ομάδα μπάσκετ ισοπέδωσε τη Σλοβενία (96-68)

Σ’ ένα κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας που θύμιζε κάτι από τα παλιά η εθνική μας ομάδα μπάσκετ ισοπέδωσε την Σλοβενία κερδίζοντας με 96-68 και πλέον βάζει πλώρη για τον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά που θα κρίνει την παρουσία της στο Παρίσι.

Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη χάρισε όμορφο θέαμα στον κόσμο που έδωσε βροντερό παρών και πέτυχε μια άνετη και πανάξια νίκη.

Από την αρχή του αγώνα κυριάρχησε πλήρως και δεν επέτρεψε την παραμικρή φιλοδοξία στους αντιπάλους τους.

Προηγήθηκε με 32-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και έβαλε τα θεμέλια μιας άνετης επικράτησης κλείνοντας το ημίχρονο με 47-33.

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και στην επανάληψη προηγούμενη στην τρίτη περίοδο με 66-50, για να κλείσει τελικά με άνετη νίκη με σκορ 96-68.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 19 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/5 τρίποντα), Μωραΐτης, Τολιόπουλος 17 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Καλάθης 9 (4/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (1), Παπαγιάννης 6 (10 ρριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 2, Παπανικολάου 5 (1), Αντετοκούνμπο 13 (6/11 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Νίκολιτς, Πρέπελιτς 6 (2/8 σουτ), Μούριτς 2, Νίμπο 17 (8/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρόβατ 9 (2), Τσερκβένικ, Σκούκα 4, Ντίμετς 1, Ντράγκιτς 3 (1), Τσάντσαρ 2 (0/5 σουτ), Στέργκαρ 3, Ντόντσιτς 21 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 λάθη)