Αντεξε μόνο ένα ημίχρονο ο ΑΣΚ στην Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα (96-79)

Ο ΑΣΚ έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο δύσκολο παιχνίδι που έδωσε στην Πάτρα με τον Προμηθέα, είχε ένα παραγωγικότατο πρώτο ημίχρονο όπου έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, αλλά στην επανάληψη δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό.

Μοιραία η ποιοτικότατη ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πάτησε το “γκάζι” και έχοντας εξαιρετικές επιδόσεις στην επίθεση, βελτιώνοντας και την άμυνά της, έφθασε στη νίκη με σκορ 96-79.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και από μακριά και κάτω από το καλάθι και άκρως ανταγωνιστικοί.

Παρότι βρέθηκαν με 10 πόντους πίσω στο σκορ (27-20 στην πρώτη περίοδο), έκαναν ένα εντυπωσιακό 0-11 και πέρασαν μπροστά με 27-28.

Οι δύο ομάδες πήγαναν καλάθι με καλάθι και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου ο Προμηθέας διατήρησε ένα ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (47-43).

Οι άμυνες δεν λειτουργούσαν και τόσο καλά, αλλά ο Προμηθέας βελτίωσε τη δική του στο δεύτερο ημίχρονο ανάγκασε τους “κυανόλευκους” σε λάθη και έτσι άρχισε να χτίζει διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το φινάλε. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε πετύχει ήδη 75 πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ενώ είχε δεχθεί 59.

Μάλιστα σε κάποια στιγμή προηγήθηκε και με 27, αλλά ένα ξέσπασμα στο τέλος του ΑΣΚ περιόρισε την έκταση της ήττας για να φθάσουμε στο τελικό 96-79.

Ο ΑΣΚ ολοκλήρωσε ένα πρόγραμμα “Γολγοθά” με τέσσερα ματς κόντρα στις πιο δυνατές ομάδες της basket league και τώρα πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με τον Κολοσσό που είναι απ’ αυτούς “χωρίς αύριο” για τη μεγάλη προσπάθεια της καθιέρωσης στην κατηγορία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 47-43, 75-59, 96-79

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 17 (2/5 τρίποντα, 16 ασίστ), Λούντζης 14 (3/9 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 4, Ιγούντου 9 (3/3 τρίποντα), Τζαμάλ Γουίλιαμς 13, Μπαζίνας 5, Παπαγιάννης, Κένι Γουίλιαμς 11 (3/5 τρίποντα), Λάγιος, Ερνάντεθ 13, Βαρνάντο 10 (2/2 τρίποντα)

AΣΚ ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Παπανικολόπουλος): Χολ 3 (1), Γουότσον 15 (8 ριμπάουντ), Λίουις 17 (4/7 τρίποντα), Κασελάκης 14 (2/4 τρίποντα), Άλεν 5 (1/4 τρίποντα), Χόρχλερ 9 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πλώτας, Καπετάκης, Δίπλαρος 4, Χατζής, Καμπερίδης 12, Χρηστίδης

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 23/31 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 11/22 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά, 7 επιθετικά), 30 ασίστ, 12 λάθη, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 φάουλ

Τα ομαδικά του ΑΣΚ ΙΑΠΩΝΙΚΗ: 13/30 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 16/18 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά, 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 23 φάουλ