Η εθνική ομάδα βάδην αναχωρεί την Παρασκευή (19/5) για την Τσεχία, προκειμένου να συμμετάσχει την Κυριακή (21/5), στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων βάδην στο Πόντεμπράντι.
Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη είναι το μεγάλο όνομα της αποστολή κι ένα από τα μεγαλύτερα της διοργάνωσης. Η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στα 20χλμ. βάδην θα έχει την ευκαιρία να κάνει ένα δυνατό τεστ σε έναν αγώνα, δύο χρόνια από τη νίκη της στην ίδια διοργάνωση στα 35χλμ. βάδην. Η χώρα μας μετέχει στο αγώνισμα με ομαδικό, αφού εκτός της Ντρισμπιώτη θα λάβουν θέση εκκίνησης τόσο η Χριστίνα Παπαδοπούλου όσο και η Όλγα Φιάσκα.
Η αποστολή μας θα συμμετάσχει στους αγώνες με επτά γυναίκες και δύο Άνδρες. Ανάμεσα σε αυτούς είναι και ο Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ, στην πρώτη του εμφάνιση στα 20χλμ. με στόχο την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.