Άγγιξε έναν θρίαμβο ο ΑΣΚ που έχασε στο τέλος από τον Αρη (69-61)

Πολυ κοντά σ’ έναν μεγάλο και ανεπανάληπτο θρίαμβο έφθασε ο ΑΣΚ απόψε στο Αλεξάνδρειο στον αγώνα με τον Αρη για την 3η αγωνιστική της basket league, αλλά λύγισε στα δύο τελευταία λεπτά του αγώνα χάνοντας τελικά με σκορ με 69-61

Οι “κυανόλευκοι” πραγματοποίησαν μια ονειρική εμφάνιση στο κατάμεστο ιστορικό γήπεδο, έφθασαν μία ανάσα από μια μεγάλη νίκη αλλά “προδόθηκαν” στο φινάλε, ίσως από το άγχος μιας μεγάλης νίκης!

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν μπροστά στο σκορ μεχρι δυο λεπτά πριν το τέλος αλλά από δικά της λάθη έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά και τελικά να πάρουν τη νίκη!

H ομάδα της Καρδίτσας ενώ ήλεγχε την κατάσταση εκμεταλλευόμενη και την αστοχία των “κιτρινόμαυρων”, “θόλωσε” στα τελευταία λεπτά και μπορούμε να πούμε ότι έπαιξαν ρόλο και τα σφυρίγματα των διαιτητών στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στο εσκεμμένο φάουλ υπερ του Γκάλινατ στα 27” πριν το τέλος στερήθηκε ο ΑΣΚ τη δυνατότητα να κρατήσει το σκορ σε αποσταση βολής!

Το μόνο σίγουρο είναι πως η ομάδα μας, με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχει να φοβηθεί τίποτα για τη συνέχεια, μπορεί να κοιτάξει τους πάντες στα μάτια και αν ξεπεραστεί και το πρόβλημα με το σπίτι της, πιστεύουμε ότι όλα θα πάνε πολύ καλύτερα…

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  15-15, 29-39, 50-50, 69-61

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 8 (7 ριμπάουντ), Καρ 5, Κατσίβελης, Ντε Σόουζα 2 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 14 (1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 22 (3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Φίλλιος, Μποχωρίδης 5 (3 ριμπάουντ), Περσίδης, Χάρελ 11 (7 ριμπάουντ), Μπάνκστον

ΑΣΚ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6 (7 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 8 (2 ριμπάουντ), Κλάσεν 11 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 18 (10 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚόλουμ 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρέπης, Καπετάκης, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 10.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 15/32 δίποντα (46%), 8/29 τρίποντα (27%), 15/20 βολές (75%), 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 13 λάθη, 11 κλεψίματα, 3 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ: 19/40 δίποντα (47%), 4/19 τρίποντα (21%), 11/17 βολές (64%), 41 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 19 λάθη, 5 κλεψίματα.