Στις λεπτομέρειες έχασε το παιχνίδι με το Ψυχικό στην Αθήνα ο ΑΣΚ με σκορ 76-73, αλλά αυτή η ήττα φυσικά δεν επηρεάζει σε τίποτα την εξέλιξη του πρωταθλήματος καθώς ήδη έχει πανηγυρίσει την πανάξια κατάκτηση του τίτλου και της απευθείας ανόδου στη basket league!

Παρά το γεγονός ότι οι “κυανόλευκοι” ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι, ενώ οι αντίπαλοί τους διεκδικούν με αξιώσεις το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου που θα προκύψει από τα play off, πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και συνέβαλαν με την παρουσία τους ώστε να γίνει ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στο φινάλε.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-17, αλλά στο ημίχρονο ο ΑΣΚ πέρασε μπροστά με 37-40.

Ο αγώνας πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι το τέλος καθώς και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με διαφορά στο καλάθι και ελαφρό προβάδισμα του Ψυχικού (58-56).

Τελικά στο τέλος ο ΑΣΚ λύγισε και έχασε τον αγώνα με 76-73.

Πρόκειται για την τρίτη μόλις ήττα συνολικά στο πρωτάθλημα μέσα σε μια εξαιρετική πορεία που έκανε πραγματικότητα το μεγάλο όνειρο της ανόδου στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ!