Ατσάλινος ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Μονακό και πέρασε στον τελικό του Final Four (76-62)

Αν και στο πρώτο ημίχρονο υπήρξε πολύ αγχωμένος και προβληματικός σ’ ο,τι αφορά την επιθετική του παρουσία, εντούτοις ο Ολυμπιακός με μια καταπληκτική τρίτη περίοδο και διαχείριση στην τέταρτη κέρδισε τη Μονακό με 76-62 και προκρίθηκε πανηγυρικά στον μεγάλο τελικό του final Four της Ευρωλίγκα στο Κάουνας της Λιθουανίας!

Οι “ερυθρόλευκοι” αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στις δύο πρώτες περιόδους του αγώνα από τους Μονεγάσκους, μ αποτέλεσμα να βρεθούν 12 πόντους πίσω, έχοντας μια απίστευτη αστοχία και στις βολές.

Στην τρίτη περίοδο όμως παίζοντας ατσάλινη άμυνα έκαναν ένα απίθανο 27-2 (!!!), πέρασαν μπροστά και δεν ξανάχασαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε!

Το τελικό 76-62 τα λέει όλα και πλέον η Ελληνική ομάδα περιμένει τον ισπανικό “εμφύλιο” Ρεάλ – Μπαρτσελόνα να μάθει τον αντίπαλό της στη διεκδίκηση του τέταρτου ευρωπαϊκού της τροπαίου!

Στο Κάουνας βρίσκονται χιλιάδες φίλοι του Ολυμπιακού, μεταξύ αυτών, όπως γράψαμε σε προηγούμενες αναφορές και Καρδιτσιώτες.

Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν και στα κεντρικά σημεία της Καρδίτσας οι φίλαθλοι, αλλάζοντας λίγο την… ατζέντα και ξεφεύγοντας από το προεκλογικό κλίμα!