«Διαζύγιο» με το γκολ και ήττα από τον... ανύπαρκτο ΠΑΟΚ «Β» για την ΑΣΑ (2-0)

Βρήκε τον τρόπο να χάσει πάλι η Αναγέννηση και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-0) στο “καταραμένο” γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας στους αγώνες με τη δεύτερη ομάδα του ΠΑΟΚ “Β”.

Οι “κιτρινόμαυροι” παρότι κυριάρχησαν πλήρως στο πρώτο ημίχρονο γνώρισαν την ήττα από μία ομάδα που σε όλο το παιχνίδι έκανε δύο… επιθέσεις!!!

Η μία στο 9′ όταν ο Τσέλιος με μία κακή εκτίμηση της μπάλας δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, ούτε να αποκρούσει και ο επερχόμενος Κανίς στο δεύτερο δοκάρι την έστειλε στα δίχτυα και η άλλη στο 81′ με τον Γκούμα όταν έφυγαν σε αντεπίθεση μετά από κόρνερ της Αναγέννησης!

Αν καθίσει και μετρήσει κανείς τις ευκαιρίες που έχασε η ομάδα της Καρδίτσας στο πρώτο ημίχρονο δεν θα βρει ίσως περισσότερες από όλα τα ματς μαζί του πρωταθλήματος!!!

Εχουμε και λέμε:

18′ Ο Αθανασιάδης μέσα από την περιοχή έπιασε το σουτ, αλλά στη γωνία του πετάχθηκε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων και απέκρουσε.

33′ ο Βερνάρδος έκανε σουτ έξω απο την περιοχή με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ πάνω από τα δοκάρια του Μπαλωμένου.

34′ Ο Αθανασιάδης από το ύψος του πέναλτι σουταρε η μπάλα κόντραρε  και ο Κονίλιο δεν κατόρθωσε ούτε αυτός να τη στείλει προς την εστία μ’ αποτέλεσμα να διώξουν σε κόρνερ οι αμυντικοί.

39′ Νέα ευκαιρία με τον Αθανασιάδη σουταρε αλλά πάλι σε σώματα.

42′ Ο Ξύδας μπήκε από αριστερά έκανε τη συρτή σέντρα στο πρώτο δοκάρι αλλά ο τερματοφύλακας πρόλαβε τον Κονίλιο πριν πλασάρει και έδιωξε σε κόρνερ.

Σ’ αυτά να προσθέσουμε τον μη καταλογισμό ενός πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα του Βερνάρδου στο 26′ και την υπόδειξη ενός ανύπαρκτου οφσάιντ στο επόμενο λεπτό στον Ξύδα που τον κάλυπταν τέσσερις παίκτες (ΦΩΤΟ) και βγήκε τετατετ με τον Μπαλωμένο.

Η υπόδειξη οφσάιντ στον Ξύδα από τον Καραβασσαϊδη. Καλύπτεται όχι από έναν, όχι από δύο αλλά από τέσσερις αντιπάλους!!!

Δεν χρειάζεται να προσθέσουμε κάτι άλλο στο πρώτο 45λεπτο, καθώς οι φίλαθλοι που έδωσαν το παρών και στήριξαν την ομάδα δεν μπορούσαν να πιστέψουν πως το σκορ έγραφε 1-0 κι όχι 1-4!!!

Στην επανάληψη η Αναγέννηση δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, δεν κατόρθωσε να βρει το δρόμο προς την περιοχή πολλές φορές, αλλά και όταν το κατάφερε πάλι σημάδευε… λάθος!

Στο 86′ ο Βερνάρδος είχε σουτ στο δοκάρι και τελικά το ματς τελείωσε με 2-0 (κλασικό σκορ στα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ “Β” στη Νέα Ευκαρπία).

Λίγο νωρίτερα από το γκολ του ΠΑΟΚ “Β” πάντως, στο 79′ δεν καταλογίστηκε και το δεύτερο πέναλτι από την Μυλοπούλου όταν σε σουτ του Παπαδάκου ο αμυντικός απέκρουσε έχοντας σηκωμένο το χέρι σαν το… άγαλμα της Ελευθερίας στη Νέα Υόρκη!!!

Από το σουτ του Παπαδάκου η μπάλα στο υψωμένο χέρι του αμυντικού του ΠΑΟΚ!!! Η ρέφερι που είναι μπροστά υπέδειξε κόρνερ κι απ’ αυτό ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων για το 2-0…

Βέβαια ακόμη και μ’ αυτή την διαιτησία (που ξέραμε τι σόι θα είναι εξ αρχής) η Αναγέννηση θα μπορούσε να πάρει αποτέλεσμα, αν δεν ήταν… μαλωμένη με το γκολ!

Πλέον η υπόθεση παραμονή πήρε φωτιά για τα καλά καθώς το επόμενο εντός έδρας ματς με την Κοζάνη στο Στάδιο, ίσως κρίνει τα πάντα!

ΠΑΟΚ Β (Αλέξης Αλεξιάδης): Μπαλωμένος, Τσοπούρογλου, Τασιούρας, Κώττας, Παντεκίδης (46′ Μανωλιούδης), Γιαξής, Σνάουτσνέρ, Γκούμας (88′ Κουαλιάτα), Πανίδης (46′ Σπυράκος), Δαρέλας, Κανίς (80′ Σαποβάλοφ).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Γιώργος Τυριακίδης): Τσέλιος, Μπούζας, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Βερνάρδος (89′ Κορέλας), Κονίγλιο, Ντουμάνης (89′ Ζάγγος), Σαλαμούρας, Ξύδας (77′ Παπαδάκος), Αθανασιάδης (71′ Κοκκίνης).