Προσπάθησε ο ΑΣΚ, αλλά ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ του Κέβιν Πόρτερ (85-70)

Ο ΑΣΚ προσπάθησε όσο μπορούσε στον αγώνα που έδωσε με τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη, ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι έχοντας και την ενέργεια του κόσμου τους και την καλή παρουσία του Κέβιν Πόρτερ επικράτησαν με σκορ 85-70.

Ο Αμερικανός ήταν η… ατραξιόν της αναμέτρησης αφού αποτέλεσε και την αφορμή να πάει πολύς κόσμος στο γήπεδο και έκανε και την διαφορά αφού είχε εξαιρετικά στατιστικά αγωνιζόμενος για 38 λεπτά.

Οι “κυανόλευκοι” υστέρησαν κυρίως στα ριμπάουντ (εμφανέστατη η διαφορά με την έλλειψη του Γουάιτ ενώ έχασαν και τον Χρηστίδη) και παρά την προσπάθειά τους να κρατηθούν κοντά στο σκορ τελικά προς το τέλος της 4ης περιόδου δεν τα κατάφεραν μ’ αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να πάρουν τη νίκη.

Με τίποτα φυσικά δεν μειώνει αυτή η ήττα την καταπληκτική προσπάθεια της Καρδιτσιώτικης ομάδας που θυμίζουμε ότι έχει πετύχει απόλυτα το στόχο της φετινής σεζόν διασφαλίζοντας την παραμονή στους μεγάλους του Ελληνικού μπάσκετ για δεύτερη χρονιά.

Τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια θα γίνουν στο “Γιάννης Μπουρούσης” με τον Απόλλωνα Πάτρας και την ΑΕΚ όπου η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου θα προσπαθήσει να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο την περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 36-30, 60-51, 85-70

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): ΜακΝις 10 (9 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 17 (4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μίχαλακ 7 (7 ριμπάουντ), Άλστον 13 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τάουνς 4 (4 ριμπάουντ), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Μαργαρίτης 3, Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης 2, Σωτηρίου

ΑΣΚ (Παπανικολόπουλος): Μπιουκάναν 11 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μενέγκα 8 (3 ριμπάουντ), Καμπερίδης 10 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΚόλουμ 10 (6 ασίστ), Μακ 17 (3 ασίστ), Καπετάκης, Δίπλαρος 3, Χρηστίδης 2, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ, Γιάνκοβιτς.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 22/42 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 14/20 βολές, 52 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ: 19/42 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 8/11 βολές, 31 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 τάπες