Πέρασαν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, έμεινε εκτός στα πέναλτι ο Αρης!

Δύο στα τρία για τις Ελληνικές ομάδες στο Γιουρόπα και στο Κονφερενς Λιγκ! Ο Ολυμπιακός ήλθε ισόπαλος 1-1 στο Βέλγιο με τη Γκένκ, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τη Χάϊντουκ, αλλά ο Αρης λύγισε στα πέναλτι από τη Δυναμό Κιέβου.

Στο ματς του Βελγίου ο Ολυμπιακός που δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε στο τέλος αφού εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα με ένα όμορφο γκολ του Αλεξανδρόπουλου να ισοφαρίσει και να πάρει τελικά την πρόκριση.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς της Χάιντουκ στην Τούμπα με πέναλτι του Σβαμπ στο 12′ και με άλλα δύο γκολ του Ζίβκοφιτς στο 79′ και 85′ επικράτησε με 3-0 και πήρε κι αυτός το εισιτήριο.

Ο Αρης, παρότι προηγήθηκε στο σκορ με τον Τζούρασεκ στο 38′ ισοφαρίστηκε στο 45′ και οι Ουκρανοί πήγαν το ματς στον παράταση βρίσκοντας γκολ στο 85′ με τον Καραβάγιεφ.

Στη διαδικασία του πέναλτι η Δυναμό πήρε τη νίκη με 6-5 με μοιραίο παίκτη για τον Αρη τον Οντουμπάτζο που έχασε το τελευταίο (άουτ).

Αξίζει ν’ αναφερθεί ότι οι Θεσσαλονικείς έπαιζαν με 10 παίκτες αλλά παρόλα αυτά είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν την πρόκριση στην παράταση.