Δυνατό τεστ και νίκη του ΑΣΚ επί του Κεραυνού Στροβόλου (88-59)

Ένα πολύ δυνατό αγωνιστικό τεστ περιελάμβανε το πρόγραμμα για τον ΑΣ Καρδίτσας που αντιμετώπισε στα πλαίσια της προετοιμασίας του τον πρωταθλητή και Κυπελλούχο Κύπρου Κεραυνό Στροβόλου.

Έγινε ένα αμφίρροπο ματς μέχρι την τέταρτη περίοδο όπου οι “κυανόλευκοι” πάτησαν… γκάζι και έφθασαν στη νίκη με 88-59 πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

O αγώνας απέναντι στο συγκρότημα του Μιχάλη Κακιούζη, ήταν αμφίρροπος μέχρι και την τρίτη περίοδο με τους “κυανόλευκους” να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα.

Παρουσίασαν και πάλι ένα “σφιχτό” σύνολο που αυτή τη φορά μάλιστα είχε έναν πιο ανταγωνιστικό αντίπαλο σε σχέση με το πρώτο φιλικό κόντρα στον Εσπερο Λαμίας.

Από την τέταρτη περίοδο πάντως και μετά η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου κυριάρχησε και κατάφερε μάλιστα να πάρει και μια εμφατική διαφορά στο σκορ κερδίζοντας το χειροκρότημα των φιλάθλων που έδωσαν το παρών και αδημονούν για την έναρξη της συναρπαστικής – όπως προμηνύεται – σεζόν.

Στην πρώτη περίοδο ο ΑΣΚ προηγήθηκε με 23-19, για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 42-34.

Στην επανάληψη, οι “κυανόλευκοι” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σκορ, προηγήθηκαν 62-48 στην τρίτη περίοδο και τελικά εκτόξευσαν την διαφορά, όπως προαναφέραμε, στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Καμπερίδης ήταν πρώτος σκορερ με 16 πόντους σημειώνοντας 3 τρίποντα, ενώ ο Λιούς ακολούθησε με 10 (1 τριποντο).

Η περιφέρεια λειτούργησε πολύ καλά με 13 εύστοχα σουτ τριών πόντων, ενώ γενικότερα η λειτουργία της ομάδας ήταν πολύ καλή.

Το επόμενο φιλικό θα γίνει στα Τρίκαλα, όπου ο ΑΣΚ θα μετέχει στο τουρνουά “Τάκης Παπαγεωργίου” και θ’ αντιμετωπίσουν τον Κολοσσό Ρόδου και τη Δόξα Λευκάδας.

ΑΣΚ ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Πλώτας 9 (1), Λιούις 10 (1), Χόρχλερ 8 (2), Δίπλαρος 8 (2), Άλεν 8 (2), Καπετάκης 5 (1), Ουότσον 12, Χατζής, Κασελάκης 9 (1), Χρηστίδης 3, Μπουντούρης, Γ. Καμπερίδης 16 (3).

Κεραυνός Στροβόλου (Μ. Κακιούζης): Χόρτον 23 (1), Χάγκινς 4, Πασιαλής 6, Μιχαήλ 3, Στυλιανού 5 (1), Κουμής, Βησσαρίου 3 (1), Φ. Τίγκας 4, Σ. Τίγκας, Παυλίδης 2, Κρόκετ 4, Τέιλορ 5.