TΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΦΟΥΡΚΑ

Ο Αστέρας αναδείχθηκε πρωταθλητής στην Α’ Ερασιτεχνική της ΕΠΣ Καρδίτσας την προηγούμενη βδομάδα και παράλληλα έμαθε τους αντιπάλους του στα Περιφερειακά μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Αναλυτικά οι πρωταθλήτριες από τις Ενώσεις που θα αντιμετωπίσει ο Αστέρας:
Ο πρωταθλητής της ΕΠΣ Λάρισας Δωτιέας Αγιάς κατέκτησε αήττητος το πρωτάθλημα , με 17 νίκες στην κανονική διάρκεια και 10/10 στους αγώνες κατάταξης!

Η ομάδα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου κατέκτησε δίκαια το πρωτάθλημα και φέρεται να έχει υψηλές βλέψεις και στα μπαράζ.

Η Στυλίδα άντεξε και τερμάτισε πρώτη στην ΕΠΣ Φθιώτιδας με δύο βαθμούς διαφορά (61 έναντι 59), νιώθωντας «καυτή» της ανάσα της Δάφνης Λιβανάτων. Μια ομάδα που αγωνίζονταν πριν μία τριετία στη Γ’ Εθνική.

Στην ΕΠΣ Τρικάλων, έγινε στο γήπεδο της Φήκης την Μ. Τετάρτη ο τελικός μπαράζ του πρωταθλητή ανάμεσα σε ΑΣ Μετέωρα και Διγενή Νεοχωρίου, ομάδες που τερμάτισαν στην πρώτη θέση των ομίλων τους.

Η ομάδα του Νεοχωρίου, με θητεία πριν από μία τετραετία περίπου στη Γ’ Εθνική ετοιμάζεται κι αυτός για τα μπαράζ και με στόχο την επιστροφή της σε εθνικό επίπεδο.

Την Μεγάλη Τετάρτη προέκυψε και ο πρωταθλητής ΕΠΣ Κοζάνης. Ο Μακεδονικός Φούφα που είναι μάλιστα και ο πρώτος αντίπαλος του Αστέρα στα Περιφερειακά μπαραζ νίκησε εκτός έδρας τον Τιτάν Σερβίων και δεν άφησε περιθώρια στους Αλιάκμων Αιανής και Εορδαϊκό που έμειναν πίσω με έναν και πέντε βαθμούς αντίστοιχα (76-75-71).Η ομάδα του Φούφα αγωνίζονταν πέρυσι στη Γ’ Εθνική.

Στην ΕΠΣ Γρεβενών επίσης προέκυψε πρωταθλητής μέσα στην Μ. Βδομάδα .
Ο ιστορικός Πυρσός με θητεία επίσης στο παρελθόν στις εθνικές κατηγορίες κατάφερε να αφήσει πίσω του την ομάδα των Αεράτων και να κόψει πρώτος το νήμα.