Έμεινε στο 0-0 η Αναγέννηση στην Ηγουμενίτσα κόντρα στον Θεσπρωτό

Δεν κατάφερε να επιστρέψει με τους βαθμούς της νίκης από την Ηγουμενίτσα η Αναγέννηση καθώς παραχώρησε “λευκή” ισοπαλία στον Θεσπρωτό στο παιχνίδι που έγινε για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της super league 2.

Οι “κιτρινόμαυροι” που αγωνίστηκαν με… ολόλευκη εμφάνιση (ΦΩΤΟ) εγκλωβίστηκαν από την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων και όταν κατάφεραν στις λίγες φορές να τη διασπάσουν, δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες για να φθάσουν στο πολυπόθητο γκολ.

Χαρακτηριστικές ήταν οι ευκαιρίες του Πολίτη στο 15′, του Αθανασιάδη στο 48′ και του Μπάτροβιτς στο 82′ όπου η ομάδα της Καρδίτσας άγγιξε το γκολ, χωρίς όμως να το πετύχει.

Ο Θεσπρωτός που έπαιζε με αντεπιθέσεις έφθασε κι αυτός κοντά στο γκολ στο 45′ με σουτ του Ρούση που βρήκε το δοκάρι του Τσέλιου, αφού προηγουμένως ο γκολκίπερ της Αναγέννησης απέκρουσε και άλλαξε την πορεία της μπάλας.

ΠΕΝΑΛΤΑΡΑ…

Αλλο ένα κρούσμα κακής διαιτησίας (έχει γίνει συνήθεια πλέον από αγωνιστική σε αγωνιστική) καταγράφηκε και στο εν λόγω παιχνίδι με τον διαιτητή Ρηγόπουλο από την Ηλεία ν’ αρνείται τον καταλογισμό ενός καραμπινάτου πέναλτι υπέρ της Αναγέννησης στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου σε σουτ του Μπάλλα που βρήκε σε απλωμένο χέρι αμυντικού!

Εχει γίνει πλέον μια… φαρσοκωμωδία αυτή η υπόθεση με τις επιδόσεις των διαιτητών στους αγώνες των Καρδιτσιωτών η οποία κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει.

Η εικόνα της Αναγέννησης, σίγουρα δεν ήταν ανάλογη αυτής που παρουσίασε στο ντέρμπι με τη Νίκη Βόλου στο Πανθεσσαλικό, αλλά σε τέτοια ματς οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά και οι αποφάσεις των διαιτητών.

Οι “κιτρινόμαυροι” γυρίζουν στην Καρδίτσα με τον έναν βαθμό, διατηρούν την απόσταση βολής από τη Λάρισα που έχει δύο παραπάνω (ήλθε ισόπαλη 1-1 με τον Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο) και υποδέχονται την Τρίτη στο Δημοτικό Στάδιο τον Αλμωπό Αριδαίας.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Μπότσαρης, Γώγος, Βασιλάκης, Ρίζος, Τρομπούκης, Μαρτίνεζ, Λύγκας (59′ λ.τρ. Κουέβας), Πανταζέλος (87′ Δημήτρουλας), Ρούσης (87′ Ευ. Παππάς), Οικονομίκος (75′ Σάνι), Δρίτσας.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Τσέλιος, Κοζορώνης (46′ Αλιατίδης), Σκόνδρας, Δημόπουλος, Αναστασόπουλος, Μπάλλας (89′ Κορέλας), Μπούζας, Γιάκος (83′ Μπάτροβιτς), Ελιβέλτο, Πολίτης (72′ Βερνάρδος), Αθανασιάδης.