ΤΟΥ ΘΕΟΔΟΣΗ ΚΑΤΣΑΡΑ

Θα περάσει πολύς καιρός για να χωνέψουμε όσοι παρακολουθήσαμε τον αγώνα – “ψυχογράφημα” της Αναγέννησης με τον Απόλλωνα Πόντου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Η πρόκριση των Θεσσαλονικέων στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, είναι το γεγονός!

Για να φθάσουμε όμως εκεί, έγιναν τόσα πολλά, που δύσκολα μπορεί να επεξεργαστεί ακόμη και ο πιο… ευφάνταστος ποδοσφαιρικός νους!

Δύσκολα θα μπορούσαμε να εντοπίσουμε άλλη ομάδα πέρα από την Αναγέννηση που “κατάφερε” να χάσει ένα παιχνίδι που ήταν ΟΛΟΔΙΚΟ ΤΗΣ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!

Κι επειδή δεν πρέπει να τα ρίχνουμε στη… μεταφυσική, η ΚΥΡΙΑ ΑΙΤΙΑ για τον δραματικό και πικρό αποκλεισμό που σκόρπισε ανείπωτη στεναχώρια στους φιλάθλους κι έκανε και μεγάλη ζημιά στην ομάδα σ’ αυτή τη δύσκολη συγκυρία, είναι η ΙΔΙΑ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ!

Δεν της φταίει κανείς! Και το να καθίσουμε να τα βάλουμε με τους αντιπάλους επειδή έπαιζαν όλοι στη… μικρή περιοχή του Πίτκα, θα ήταν άδικο. Τόσο μπορούσαν, τόσο έπαιξαν και μάλιστα μπορούμε να πούμε ότι πήραν μια ηρωϊκή προκριση όταν όλα ήταν εναντίον τους!!!

Οι παίκτες της Αναγέννησης ακόμη χάνουν… γκολ! «Ένας… χριστιανός ρε παιδιά να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα», μουρμουρούσαν οι φίλαθλοι που βαρέθηκαν να τραβάνε τα μαλλιά τους από τις ευκαιρίες που έχανε η ομάδα τους καθόλη τη διάρκεια του 120λέπτου!

Δοκάρια, αποκρούσεις του Πίτκα και ο,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς! Με κάθε τρόπο οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν γκολ!!! Ούτε μία ούτε δύο, ούτε τρείς αλλά ΕΙΚΟΣΙ ΜΙΑ ΤΕΛΙΚΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ απέναντι από τον πρώην τερματοφύλακα της Αναγέννησης γράφει το… μπλοκάκι!

Μπορεί να είναι και περισσότερες καθώς από ένα σημείο και μετά χάσαμε το λογαριασμό!

Και σε αντιδιαστολή; Μια τελική (που παραλίγο να μπει γκολ στο 13′ του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης από τον Αντο!) και ένα κόρνερ!

Σα να μην έφτανε αυτό η Αναγέννηση έκανε αδιανόητο “χαρακίρι” και στη διαδικασία των πέναλτι όπου κατόρθωσε να φθάσει η ομάδα της Καλαμαριάς παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο και στα 30 λεπτά του έξτρα χρόνου και κανα δυο τρεις είχαν… παραδόσει πνεύμα!

Ο Γκέκας έκανε δύο αποκρούσεις στα δύο πρώτα πέναλτι των αντιπάλων! Τεράστιο ψυχολογικό προβάδισμα το οποίο οι συμπαίκτες του το έστειλαν στο… πέταλο του Πανθεσσαλικού και στην αγκαλιά του αντίπαλου γκολκίπερ που έκανε το παιχνίδι της ζωής του!!!

Έχουμε και λέμε:

Oι “κιτρινόμαυροι” εκτέλεσαν πρώτοι με τον Κοζορώνη να κάνει το 1-0. Ο Γκέκας απέκρουσε στην αριστερή γωνία του το πέναλτι του Καλογέρη, αλλά ήλθε και ο Πίτκας ν’ αποκρούσει στη συνέχεια το δυνατό σουτ του Ξύδα.
Ο Γκέκας απέκρουσε και πάλι στο πλασέ του Σαμπανλίδη και ήταν σα να φώναζε τους συμπαίκτες του “προκριθήκαμε”!!!
Κι όμως το θρίλερ δεν είχε τελειωμό! Παρότι ο Γιάκος ψύχραιμα έκανε το 2-0, και στη συνέχεια μετά το 2-1 του Αμπουντου, ο Δημόπουλος ψύχραιμα έγραψε το 3-1!
Ο Αμπάγκουα κράτησε τον… “ανεπνευστήρα” του Απόλλωνα στην πρίζα αλλά ο Λαγός στο τελευταίο καθοριστικό πέναλτι νικήθηκε από τον Πρίκα!
Ηρθε ο Αλόντο να φέρει την ισορροπία (3-3), ο Αλιατίδης και πάλι να δίνει προβάδισμα στην ομάδα μας (4-3), με τη συνέχεια όμως να είναι… “φαρμάκι”!
Ο Πρίκας σούταρε στα… ουράνια και ο Αντο νίκησε τον Γκέκα για να δώσει την ανέλπιστη πρόκριση στην ομάδα του!

Πίκρα και των γονέων!!!

Αυτό όμως που πρέπει να αναλύσουμε είναι γιατί φτάσαμε στα πέναλτι. Δεν νοείται ομάδα σε αγώνα που έχει φόντο τη Β’ Εθνική να σπαταλά τόσες ευκαιρίες. Αλλες με μία φάση κάνουν γκολ και παίρνουν πρωταθλήματα! Εκεί, λοιπόν, πρέπει να δουλέψει πολύ η Αναγέννηση.

Να βρει τον τρόπο να λύσει αυτό το πρόβλημα, διότι το είδαμε σε μεγάλη έκταση και στο φιλικό με τη Φήκη, αλλά και στον αγώνα με τον Μακεδονικό παρότι “γλύκανε” την εικόνα η πρόκριση…

Μετά από τέτοιες στεναχώριες δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το να κοιτάξεις μπροστά. Μαζεύεις τα κομμάτια σου και συνεχίζεις.

Αυτό ακριβώς πρέπει να γίνει στην Αναγέννηση…

Μπράβο στον κόσμο και ιδιαίτερα στους οργανωμένους που είχαν τα κουράγια μετά απ’ αυτό το καρδιογράφημα να μαζέψουν τους παίκτες στη γωνία και να τους χειροκροτήσουν δίνοντας τους θάρρος και ώθηση για τη συνέχεια.

Δείτε πιο κάτω το βίντεο με τα… άχαστα γκολ και το θρίλερ στα πέναλτι. Από τη μετακίνηση των φιλάθλων της ομάδας από την κεντρική πλατεία μέχρι και το τελευταίο λεπτό!