Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής μπάσκετ πέτυχε η Αναγέννηση,που επικράτησε για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής,του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 91-77.

Παθιασμένη για τη νίκη η Καρδιτσιώτικη ομάδα μπήκε από την αρχή του αγώνα δυνατά στο παιχνίδι, επιβάλλοντας το ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση.
Οι παίκτες του Βασίλη Κρομμύδα, με πίεση στα αντίπαλα γκαρντ και καλά μπλοκ άουτ στο ξεκίνημα, έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς στην επίθεση’’ ‘’χτίζοντας’’ τη διαφορά από την πρώτη περίοδο.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 27-11. Στο ίδιο τέμπο πήγε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την Αναγέννηση να μην αφήνει ανάσα στους φιλοξενούμενους και να σταθεροποιεί μία διαφορά πάνω από τους 15 πόντους. Το ημίχρονο τελείωσε στο +23, 52-29!

Στο 3ο δεκάλεπτο η Αναγέννηση διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα.
Η Γιαννιώτικη ομάδα έκανε ένα επιμέρους 19- 26 στο διάστημα αυτό μειώνοντας κάπως τη διαφορά, με την ΑΣΑ να κλείνει 71-55 στο 30’.

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων μείωσε κάποια στιγμή ακόμη στους 9 πόντους αλλά 2 τρίποντα του Καλλιάρα ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι . Η ομάδα της Καρδίτσας νίκησε 91-77 κρατώντας και μια διαφορά που μπορεί να μετρήσει στο τέλος.Τα δεκάλεπτα: 27-11, 25-18, 19-26, 20-22

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογυιός 12(2), Πανταζής 3, Γεωργαντζάς 6(1), Μαντίκος 17, Τσιώτας 27 (1), Ζώρζος 2, Παπανικολόπουλος, Λαφτσίδης 6, Κακαβούλας 4, Καλλιάρας 14(2), Παπαστολόπουλος, Ψήνας

• Ο φακός του “ΝΕΟΥ ΑΓΩΝΑ” βρέθηκε και στο παλιό κλειστό στον αγώνα των “κιτρινόμαυρων” με τους Γιαννιώτες.