Έξοχη εμφάνιση του ΑΣΚ στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό (85-73)

Έξοχη ήταν η παρουσία του ΑΣΚ στο παιχνίδι που έδωσε στο ΣΕΦ με τον πανίσχυρο Ολυμπιακό, και λύγισε από την εμπειρία και το εκτόπισμα των “ερυθρολεύκων” από την τρίτη περίοδο και μετά με το τελικο 85-73 να είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές.

Οι “κυανόλευκοι” πέτυχαν με την παρουσία τους κι ένα… “μίνι κατόρθωμα” καθώς προηγήθηκαν στο ημίχρονο των αντιπάλων τους με 39-41 έχοντας εξαιρετικές επιδόσεις τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Είναι χαρακτηριστικό το προβάδισμα στα ριμπάουντ με 16 επιθετικά έναντι 6 του Ολυμπιακού!

Βέβαια υπήρχε και η κόπωση των αντιπάλων από τα παιχνίδια τους στην Ευρωλίγκα (την Πέμπτη έπαιξαν το ντέρμπι των “αιωνίων” με τον Παναθηναϊκό), αλλά αυτό δεν μειώνει σε τίποτα την εξαιρετική εμφάνιση των παικτών του Νίκου Παπανικολόπουλου που τους αξίζουν συγχαρητήρια.

Tο ιστορικό προβάδισμα του Καρδιτσιώτικου μπάσκετ στο ΣΕΦ έναντι του Ολυμπιακού στο ημίχρονο!!!

Μέχρι την τρίτη περίοδο ο ΑΣΚ ήταν κοντά στο σκορ και από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Λούτζη (έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στη χρονιά) κατάφερε να πάρει διαφορά και τελικά να φθάσει στη νίκη!

Η ομάδα της Καρδίτσας όμως κρατά την θαυμάσια εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και γενικώς την συμπεριφορά και το θαυμάσιο πλάνο της στον αγώνα.

Φυσικά το ματς ήταν απ΄αυτά που λέμε “εκτός προγράμματος” και ο ΑΣΚ στρέφει πλέον την προσοχή του στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στο “Γιάννης Μπουρούσης” που θα αναμένεται να είναι κατάμεστο.

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑ!

Ικανοποιημένος εμφανίστηκε στο τέλος του αγώνα στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ ο Νίκος Παπανικολόπουλος από την ανταγωνιστική εικόνα της ομάδας του και τη σοβαρή εμφάνιση, όπως τη χαρακτήρισε, καθόλη τη διάρκεια του 40λέπτου.

Από την πλευρά του ο Γιώργος Μπαρτζώκας τονισε ότι το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του δεν ήταν καθόλου καλό και έδωσε συγχαρητήρια στον ΑΣΚ για την εξαιρετική παρουσία του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάναν 11 (3/7 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 9 (2), Φαλ 9 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Πίτερς 4 (7 ριμπάουντ), Ράιτ 11, Λούντζης 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Λαρεντζάκης 14 (3), Πετρούσεβ 8, ΜακΚίσικ

AΣΚ (Παπανικολόπουλος): Γουαίτ 13 (9 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 18 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπερίδης 11 (3), ΜακΚάλουμ 3, Μακ 10 (1), Μενέγκα 3, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας (3 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 6 (1), Γιάνκοβιτς 9 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/29 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ: 22/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 16 επιθετικά), 16 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 21 φάουλ.