Ήττα στη Ρόδο και πάλι στις λεπτομέρειες για τον ΑΣΚ (73-67)

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο ΑΣ Καρδίτσας έφτασε πολύ κοντά στην πρωτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League, αλλά και πάλι ηττήθηκε, αυτή τη φορά 73-67 στη Ρόδο από τον Κολοσσό.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καθ’ όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τελευταία λεπτά του αγώνα .

‘Ετσι μετά από τις 7 πρώτες αγωνιστικές και έχοντας δώσει όλα τα παιχνίδια του εκτός έδρας, παραμένει χωρίς νίκη. Συνεπώς το επερχόμενο παιχνίδι με το Λαύριο στο ‘’Γ. Μπουρούσης’’ θεωρείται καθοριστικό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και της πορείας της ομάδας.

Ο ΑΣΚ είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (38-39), με παιχνίδι μέχρι τα τελευταία του αγώνα να παίζεται. Οι γηπεδούχοι έβαλαν μεγάλα σουτ προς το τέλος, πήραν μία σημαντική διαφορά (71-64), ο ΑΣΚ δεν κατάφερε να ”απαντήσει” και γνώρισε την ήττα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 16/34 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 20/21 βολές, 38 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 σίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ: 17/37 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/17 βολές, 34 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 4, Ουτόμι 3 (6 ριμπάουντ), Μπραΐκοβιτς 18 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη) , Πόλι 4 , Περάντες 12 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη) , Γκάουντλοκ 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Κολοβέρος 6 (5 ριμπάουντ), Μπιλλής 9 (1) , Καμαριανός 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γόντικας 2.

ΑΣΚ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 20 (7 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Μπιουκάναν 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα) , Κλάσεν 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Σμιθ 10 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπερίδης 6 (2) , ΜακΚάλουμ 6, Δίπλαρος 6 (1) , Χρηστίδης , Αβδάλας , Σάιμπερτ 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)