Ήττα στις λεπτομέρεις για τον ΑΣΚ στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ (72-69)

Ο ΑΣΚ πάλεψε το παιχνίδι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά τελικά λύγισε στο κλειστό της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ με σκορ 72-69!

Οι “κυανόλευκοι” αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20 πόντους διαφορά από το “δικέφαλο” με τα νέα τους “όπλα” στο δυναμικό τους (Γιάνκοβιτς, ΜακΚάλουμ και Κέβιν Μακ) έδειξαν ότι είναι ικανοί να κοιτάξουν στα μάτια οποιονδήποτε αντίπαλο της κατηγορίας και να παλέψουν με αξιώσεις για την επίτευξη του στόχου της παραμονής!

Αυτό είναι και το “ρεζουμέ” της χθεσινής παρουσίας στη Θεσσαλονίκη, αν και έτσι όπως πήγε το παιχνίδι αφήνει μια πικρή γεύση, καθώς ο ΑΣΚ εκεί που το έφθασε στον πόντο (70-69), έχασε ένα αμυντικό ριμπάουντ μ’ αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ τελικά με τις βολές να το φέρει στα μέτρα του και να πάρει, έστω και την τελευταία στιγμή τη νίκη.

Τα λόγια του προπονητή των Θεσσαλονικέων Φώτη Τακιανού στο τέλος της αναμέτρησης δίνουν αξία στον αγώνα που κάνει η ομάδα της Καρδίτσας: “Θέλω να τους συγχαρώ γιατί μετά απ’ όλα αυτά που βρήκαν την περιοχή τους κάνουν αυτή τη μεγάλη προσπάθεια και εύχομαι τα καλύτερα…”!
Η αξία του ηττημένου, δίνει δόξα στο νικητή, λένε και αυτό ισχύει απόλυτα για το χθεισνό παιχνίδι!

Ωστόσο ο ΑΣΚ παρά την πίκρα της ήττας (χάνει τη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για μια ιστορική νίκη στη Θεσσαλονίκη μετά το ματς με τον Αρη), έχει να επενδύσει πλέον σ’ αυτή την εμφάνιση κι αν συνεχίσει να παρουσιάζεται έτσι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα για την επίτευξη του μεγάλου στόχου της παραμονής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Ο ΑΣΚ μπήκε πολύ καλά στο ματς, προηγήθηκε με 2-9 στο 3ο μόλις λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν ρυθμό και κατάφεραν να ξεφύγουν.
Εκλεισαν την πρώητ περίοδο με 28-17 και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με είκοσι πόντους (49-29), δίνοντας την εντύπωση ότι καθάριζαν το παιχνίδι από νωρίς!

Λογάριαζαν δίχως την αντίδραση των παικτών του Νίκου Παπανικολόπουλου που έκαναν ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, μείωσαν στην τρίτη περίοδο στο 59-50 και έφθασαν να διεκδικούν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό με μεγάλες πιθανότητες.

Κατόρθωσαν να μειώσουν με 70-69, είδαν τον Κένταλ Σμιθ να χάνει τη μία από τις δύο βολές, αλλά έχασαν κι αυτοί το ριμπάουντ μ’ αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάει πάλι σε βολές και να κάνει το 72-69.

Το τελευταίο σουτ για τρεις από τον Τζόρνταν Σάιμπερντ βρήκε σίδερο και τελικά ο ΠΑΟΚ πηρε τη νίκη με αυτό το ισχνό σκορ!

Πλέον το συγκρότημα της Καρδίτσας στρέφει την προσοχή του στο επόμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πάτρας στην Καρδίτσα που θα κρίνει πάρα πολλά για τη συνέχεια.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 20 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σχίζας 7 (2), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 12 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 2.
ΑΣΚ:
(Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 10 (12 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 3, Κλάσεν 8 (2/6 τρίποντα, 4 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Μακ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 8 (1), Χρηστίδης 1, Αβδάλας, Σάιμπερτ 2 (0/4 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 18 (1), Γιάνκοβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 14/30 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 17/26 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 19 λάθη, 12 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ: 20/40 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 14/24 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 19 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ.