Καλή εμφάνιση του ΑΣΚ και νίκη στο Αλεξάνδρειο επί του Αρη (69-74)

Μία εξαιρετική εικόνα παρουσίασε ο ΑΣΚ στο πολύ δυνατό φιλικό με τον Αρη που έδωσε στη Θεσσαλονίκη και στο Αλεξάνδρειο επικρατώντας με σκορ 69-74 και καταγράφοντας μια νίκη, που έστω και σε αγώνα προετοιμασίας, είναι ιστορική!

Πέρα από την επικράτηση και ως εικόνα οι “κυανόλευκοι” από την τρίτη περίοδο και μετά υπήρξαν εξαιρετικοί και παρά τις απουσίες που είχε ο Αρης σε βασικά στελέχη, η προσπάθεια σίγουρα είναι αξιέπαινη και δίνει πέραν όλων των άλλων και ηθικό για τη συνέχεια.

Ο Αρης προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 26-13 ενώ έκλεισε το ημίχρονο έχοντας  διαφορά 13 πόντων (43-30).

Το συγκρότημα του Νίκου Παπανικολόπουλου έκανε μία καταπληκτική τρίτη περίοδο με εξαιρετικές επιδόσεις στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση καταγράφοντας ένα εντυπωσιακό 0-16 και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (50-48) και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 53-48.

Στην τελική ευθεία του αγώνα συνέχισε την καλή παρουσία και πέρασε λίγο πριν το φινάλε για πρώτη φορά  μπροστά στο σκορ στο 34′ (63-66) διατηρώντας μέχρι το τέλος το προβάδισμα κερδίζοντας τελικά τον αγώνα με 69-74).

Τα δεκάλεπτα: 6-13, 43-30, 53-48, 69-74

ΑΡΗΣ: (Ι. Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 26 (4), ΝτεΤζούλιους 10 (2) Καζαμίας, Μποχωρίδης 7 (1), Γκιουζέλης 5 (1), Κλέι 2, Γούντμπερι 3, Ρόμπερτς 2, Μαντζούκας 12 (1).

ΑΣΚ (Ν. Παπανικολόπουλος): Πλώτας 4, Λιούις 15 (3), Χόρχλερ 15 (1), Τ. Άλεν, Δίπλαρος 5 (1), Ουότσον 12, Κασελάκης 13 (1), Χρηστίδης 4, Γ. Καμπερίδης 6 (2).