Κάποια στιγμή θα ερχόταν και η ήττα για τον ΑΣΚ και την ξέφρενη πορεία που πραγματοποιεί στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Η ομάδα της Καρδίτσας στο δύσκολο ματς που έδωσε στο κλειστό της Ελευθερούπολης απέναντι στην δυνατή και φιλόδοξη φέτος τοπική ομάδα έχασε στις λεπτομέρειες με σκορ 78-72, αλλά παραμένει το ακλόνητο φαβορί για την απευθείας άνοδο στη basket league.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη για να μη μείνουν πίσω στη διεκδίκηση μιας θέσης στα play off της ανόδου και κατόρθωσαν μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στο τέλος να την κατακτήσουν.

Εχοντας τον Τουτζιαράκη σε καταπληκτική μέρα με 29 πόντους και κυρίαρχο στα ριμπάουντ, βρήκαν τις λύσεις απέναντι στο συγκρότημα του Δημήτρη Λιόγα που δεν είχε καλά ποσοστά απο την περιφέρεια μ’ αποτέλεσμα να χάσει στα τελευταία λεπτά την επαφή με το σκορ και να γνωρίσει την ήττα.

Πρώτος σκόρερ για τον ΑΣΚ ο Βεργίνης με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Χάλαρης με 15 και ο Ντράσκοβιτς με 12. Οι “κυανόλευκοι” αγωνίστηκαν χωρίς τον Γιάννη Μπουρούση!

Επόμενος αγώνας για τον ΑΣΚ με την Καβάλα στο κλειστό της Καρδίτσας που πρέπει να γεμίσει από τον κόσμο γιατί πρόκειται για άλλον έναν τελικό πριν το μεγάλο και υπερβατικό άλμα…

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 29 (2), Ναούμης, Γοργόνης 6, Στάθης 7 (1), Δ. Ερμείδης 2, Σκουλίδας 8 (2), Σταμπουλής 7 (1), Π. Ερμείδης, Πάτρας 6, Τζόρτζεβιτς -Μαρίνκοβιτς 13 (2).
ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Λιόγας): Γράβας 4, Τσιλούλης 6, Καρράς 4, Κακλαμάνος 3 (1), Σπυριδονίδης, Χάλαρης 15 (1), Ντράσκοβιτς 12 (1), Τσούκας 4, Αλεξιάδης 4, Βεργίνης 20 (3), Πεφάνης.