Την ανωτερότητά του επιβεβαίωσε για μία ακόμα φορά ο Μίλτος Τεντόγλου. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι προσγειώθηκε στα 8.30μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κλειστού στίβου της Κωνσταντινούπολης.

Ο Μίλτος Τεντόγλου πριν από τον τελικό μπορεί να είχε δηλώσει ότι δεν του αρέσουν οι πρωινοί αγώνες, ωστόσο με το “καλημέρα” έδειξε τις διαθέσεις του αφού προσγειώθηκε στα 8.30μ.

Στο δεύτερό του άλμα προσγειώθηκε στα 8.14μ., το τρίτο του άλμα ήταν μεγάλο αλλά για λίγο άκυρο, ενώ στο τέταρτο πάτησε αρκετά πίσω και έκανε 8,05μ.

Στο πέμπτο του άλμα ο Μίλτος Τεντόγλου προσγειώθηκε στα 8,07μ., αλλά είχε ακόμα ένα μεγάλο άλμα να κάνει αφού στην τελευταία του προσπάθεια έκανε 8,29μ.
Δεύτερος ήταν ο Τομπίας Μοντλέρ ο οποίος είχε καλύτερο άλμα στα 8,19μ., ενώ την τριάδα του βάθρου έκλεισε ο Γκαμπριέλ Μπιτάν με 8μ.

Η κατάταξη του τελικού

Μίλτος Τεντόγλου 8.30 μ.
Τομπίας Μοντλέρ (Σουηδία) 8.19μ.
Γκαμπριέλ Μπιτάν (Ρουμανία) 8.00μ.
Μπόζινταρ Σαραμπογιούκοφ (Βουλγαρία) 7.97μ.
Ράντεκ Γιούσκα (Τσεχία) 7.94μ.
Χάιμε Γκερά (Ισπανία) 7.84μ.
Ερβάν Κονατέ (Γαλλία) 7.65μ.
Λάζαρ Άνιτς (Σερβία) 2.48μ.

«Δεν μπορώ το πρωϊνό ξύπνημα…»

Ο Μίλτος Τεντόγλου δεν μπορεί το πρωινό ξύπνημα. Το έχει πει πολλές φορές, το επανέλαβε και μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλιου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο άλμα εις μηκος στην Κωνσταντινούπολη, όπου δήλωσε ότι αν ο τελικός γινόταν βράδυ θα έκανε άλμα στα 8.50 μέτρα!

“Συνήθως πηδάω καλύτερα μετά το το πρώτο άλμα. Ήταν δύσκολος αγώνας” δήλωσε αρχικά ο Τέντογλου αναφερόμενος στο γεγονός ότι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο χάρη στο πρώτο του άλμα στα 8.30 μέτρα, για να προσθέσει: “Το πρωινό ξύπνημα είναι δύσκολο για εμένα. Αν ο αγώνας γινόταν βράδυ θα έκανα 8.50, το υπόσχομαι”.

Αναφερόμενος στο γεγονός ότι έγινε ο μοναδικός αθλητής στην ιστορία του αθλήματος του άλματος εις μήκους με τρία χρυσά μετάλλια σε ευρωπαϊκό κλειστού στίβου, ο Τεντόγλου τόνισε ότι δεν αισθάνεται ανίκητος: “Δεν είμαι ανίκητος. Χάνω και κάποιες φορές. Στα ευρωπαϊκά ίσως ισχύει. Πιστεύω ότι σήμερα μπορούσα να χάσω επειδή δεν ήμουν ο καλός μου εαυτός. Έτσι είναι οι αγώνες. Χάνουν και τα φαβορί και τα αουτσάιντερ να κάνουν κάτι τρελό.