«Κάζο» από τον Καμπανιακό για την Αναγέννηση (0-1)

Μία… αγνώριστη Αναγέννηση όχι μόνο δεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στον αγώνα με τον ουραγό Καμπανιακό για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου αλλά “κατάφερε” και έχασε με 0-1 με γκολ που σημειώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στη μοναδική όλη κι όλη επιθετική προσπάθεια των Θεσσαλονικέων που περιχαρακώθηκαν σε όλο τον αγώνα γύρω από την περιοχή τους, κατάφεραν να σκοράρουν με τον πρώην “κιτρινόμαυρο” Παναγιώτη Μανιό και να πάρουν ένα “διπλό” που θα χουν να το… διηγούνται όσοι το έζησαν στις επόμενες γενιές!

Η Αναγέννηση δεν υπήρχε απλά στον αγωνιστικό χώρο! Πέρα από μία άκαρπη, φλύαρη και με παράλληλο ποδόσφαιρο πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν μπόρεσε καθ’ όλη τη διάρκεια του 90λεπτου να δημιουργήσει μία έστω αξιόλογη φάση. Ούτε από πλαγιοκοπήσεις, ούτε από διεισδύσεις και ατομικές προσπάθειες, ούτε από τα “στημένα”

Ακόμη και το δοκάρι που είχε ο Κονίλιο με κεφαλιά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν καθαρή ευκαιρία αλλά μια προσπάθεια που την έκανε μόνος του αξιοποιώντας μια κακή σέντρα!

Πράγματι, ακόμη και τα φάουλ και τα κόρνερ που αποτελούσαν τη δύναμη, σε προηγούμενα ματς, ήταν – ελλείψει και του τραυματία Κοζορώνη – “προπόνηση” για τον τερματοφύλακα του Καμπανιακού!!!

Το 0-0 που θα ήταν ένα πολύ κακό αποτέλεσμα έγινε ακόμη χειρότερο με την “ψυχρολουσία” στις καθυστερήσεις!

Το 0-1 από τον Καμπανιακό είναι δίχως αμφιβολία ένα αγωνιστικό “κάζο”!

Ωστόσο αν δεν υπάρξει τώρα μια γενναία προσπάθεια να στηριχθεί η ομάδα απ’ όλες τις απόψεις, μπορεί να είναι και προάγγελος ακόμη χειρότερων καταστάσεων μέσα σ’ ένα τραγικό οικονομικό περιβάλλον που επικρατεί στην κατηγορία.

Η εύκολη κουβέντα εξ αποστάσεως τώρα είναι το μόνο που δεν χρειάζεται! Είναι το πιο κρίσιμο διάστημα που διανύει η ομάδα την τελευταία τετραετία και χρειάζεται προσοχή για τη συνέχεια και το δεύτερο μισό του πρωταθλήματος.

Είναι κρίμα ό,τι έχει χτιστεί με πολύ κόπο και πάρα πολλά χρήματα να πάει χαμένο…