Με ένα γκολ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό (στο 40ο δευτερόλεπτο) και ένα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αναγέννηση ηττήθηκε στη Βέροια από την τοπική ομάδα με σκορ 2-0 στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της super league 2.

Οι “κιτρινόμαυροι” αναμφίβολα ήταν καλύτεροι σε σχέση με τις προηγούμενες μέτριες εμφανίσεις τους και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο δικαιούνταν τουλάχιστον ένα γκολ, αλλά απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Λαρρέα που είχε κεφαλιά στο δοκάρι στο 12′, τον Μπαντιμπαγκά που ύστερα από έξοχο συνδυασμό με τον Μπιανκόνι δεν πλάσαρε σωστά στο τετατετ με τον Βελλίδη 25′ και το δυνατό σουτ του Μπάλλα στο τέλος του ημιχρόνου.

Αν δεν είχαν δεχθεί εκείνο το “κρύο γκολ” με τον Γιακουμάκη με τη σέντρα του αγώνα, ίσως το παιχνίδι να είχε διαφορετικό σενάριο.

Στην επανάληψη η ομάδα της Καρδίτσας είχε την κατοχή, χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει αισθητή την παρουσία της επιθετικά. “Ζωντάνεψε” στο τελευταίο δεκάλεπτο ψάχνοντας από φάουλ και κόρνερ να φθάσει στην ισοφάριση, πήρε τα ρίσκα της ανεβαίνοντας πολύ ψηλά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα σε μια αντεπίθεση η Βέροια με τον Μπλέτσα να φθάσει στο 2-0 και να πάρει τους τρεις βαθμούς που την κρατάνε στην θέση του ακλόνητου φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την είσοδο στο μπαράζ της ανόδου.

Στα θετικά του αγώνα η παρουσία των οργανωμένων φιλάθλων της ομάδας που στο τέλος τη χειροκρότησαν (ΦΩΤΟ) και διαμήνυσαν προς πάσα κατεύθυνση ότι θα είναι δίπλα της και στη συνέχεια και φυσικά στη νέα σεζόν.

Από το ματς της Βέροιας η ομάδα κρατά την βελτίωση της εικόνας της και κοιτάζει τη συνέχεια για να κλείσει όσο το δυνατόν καλύτερα τη χρονιά “χτίζοντας” ταυτόχρονα την επόμενη που θα είναι και πάλι πρωταγωνιστική.

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Σκόνδρας, Δημόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Οικονόμου, Γαβριηλίδης, Μούργος (66′ Πόζογλου), Φοφανά (66′ Ορφανίδης), Γιακουμάκης, Πασάς.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Γκέκας, Κουτρομάνος, Μπάλλας, Γκόλιας, Λαρρέα (26′ Γκουγκούδης), Κοτσώνης, Γκίνη, Λαγός, Πλέγας, Μπαντιμπανγκά (60′ Αθανασιάδης), Μπιανκόνι (60′ Μάνιος).

• Δείτε πιο κάτω το βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα που μεταδόθηκε από την ΕΡΤ3.