Με συνοπτικές διαδικασίες η Αναγέννηση νίκησε τον Απόλλωνα Πόντου (4-1)

Εύκολο απόγευμα τελικά πέρασε η Αναγέννηση στο τελευταίο εντός έδρας ματς της κανονικής περιόδου για το πρωτάθλημα της super league 2 επικρατώντας με σκορ 4-1 του Απόλλωνα Πόντου που έχει ήδη υποβιβαστεί.

Οι “κιτρινόμαυροι” καθάρισαν την υπόθεση νίκη με… συνοπτικές διαδικασίες πετυχαίνοντας μάλιστα και το πιο ευρύ σκορ του πρωταθλήματος στα μέχρι τώρα παιχνίδια τους.

Μέχρι να φθάσει η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη στο πρώτο γκολ χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά όταν ο Ντουμάνης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον τερματοφύλακα.

Ηταν μάλιστα το πρώτο που κερδίζει φέτος η Αναγέννηση και ο Κονίλιο νίκησε τον Κίναλη γράφοντας το 1-0.

Η συνέχεια δεν ήταν και τόσο καλή καθώς παρά το γεγονός ότι η εστία του Γκέκα δεν κινδύνευσε ποτέ, η Αναγέννηση δεν εκανε γκολ τις πάμπολλες ευκαιρίες που δημιούργησε μ’ αποτέλεσμα να παραμένει το σκορ σε εύθραυστα επίπεδα.

Τελικά τέλος στην όποια ανησυχία υπήρξε έδωσε ο Ξύδας στο 74ο λεπτό που με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 για ν ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα με τον Αργεντίνο Φερνάντο Κονίλιο στο 83ο και 90ο λεπτό.

Νωρίτερα στην μοναδική τελική προσπάθεια του Απόλλωνα προς την περιοχή της Αναγέννησης, ήλθε και το γκολ (3-1) από τον Ιννο με σουτ κι ενώ η μπάλα κοντράρισε και στον Γκόλια.

Ηταν ένα πολύ εύκολο απόγευμα για την ομάδα της Καρδίτσας που πλέον στρέφει την προσοχή της στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με τον Καμπανιακό και θα αφοσιωθεί στα play out που θα είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία.

AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Γκέκας, Ντουμάνης, Σταμόπουλος, Ανδρικόπουλος (65′ Στασινόπουλος), Γκόλιας, Κορέλας (46′ Παπαδάκος), Σαλαμούρας (77′ Ζάγγος), Κοκκίνης (70′ Κέρθι), Βερνάρδος (70′ Ξύδας), Μπούζας, Κονίλιο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Μαρτίνεζ, Κάρδαρης, Μουμίν, Μπούμπας, Λαμπίρης, Ακένα, Ίννος, Σαχόλι.

Αλμωπός Αριδαίας —

• Αυτή την ώρα play off παίζουν Λεβαδειακός, Λάρισα, Νίκη Βόλου, Μακεδονικός και ΑΕΚ “Β” ενώ στα play out ΠΑΟΚ “Β, Αναγέννηση, Ηρακλής, Κοζάνη, Καμπανιακός και Αιολικός.