Με τρομερή ανατροπή οι Τιτάνες κέρδισαν τον Πιερικό (66-65)

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα και ανατρέποντας διαφορά ακόμη και 14 πόντων στο ματς, οι Τιτάνες λύγισαν 66-65 τον Πιερικό Αρχέλαο στο κλειστό των Σοφάδων και έκαναν το 2/2 στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής!

Το παιχνίδι ήταν εξ΄αναβολής για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την Παλαμιώτικη ομάδα να κάνει το 2/2 στον 4ο όμιλο και να έχει κι ένα ματς λιγότερο.

Οι Τιτάνες σε αντίθεση με το ματς της προηγούμενης Κυριακής με την Καστοριά, δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και ακολουθούσαν στο σκορ τον αντίπαλό τους. Παρουσιάστηκαν άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν ακόμη και με 14 πόντους διαφορά, κλείνοντας 22-36 το 20λεπτο.

Ωστόσο στην επανάληψη οι Τιτάνες μπήκαν δυνατά και με ένα επιμέρους 26-12 κατάφεραν να επιστρέψουν από το -14 του πρώτου μέρους και να ισοφαρίσουν στο 30’, 48-48.

Με κεκτημένη ταχύτητα στην 4η περίοδο και κάνοντας ένα σερί 8-0 προσπέρασαν (56-48), για να διατηρήσουν μία διαφορά 5-6 πόντων μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τέλος σε 66-65.

Ο Λόλας με 19, ο νεοαποκτηθείς Παπαχρήστος με 17 και ο Σ. Τσούμας με 13 πόντους οδήγησαν επιθετικά τους Τιτάνες. Η Παλαμιώτικη ομάδα θα υποδεχθεί την Κυριακή στο κλειστό των Σοφάδων, τον ΓΣ Αλμυρού, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής.

Δεκάλεπτα: 14-17, 22-36, 48-48, 66-65

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης – Ρίζος): Παπαχρήστος 17 (1), Τσούμας Σ. 13 (2), Τσούμας Γ. 4, Σαριμπαλίδης Κ. 7 (1), Λόλας 19, Αντωνίου 6 (2), Σφακιανός, Σαριμπαλίδης Γ., Αρχοντούλης.