Ένα… “νεκρό” τετράλεπτο από το 70′ μέχρι το 74′ και την στιγμή που όλα ήταν αμφίρροπα και το παιχνίδι σε λεπτές ισορροπίες, ήταν αρκετό για να οδηγήσει την Αναγέννηση στην ήττα από τον ΠΑΟΚ “Β” με σκορ 2-0 στο γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας…

Ο 16χρονος Στέφανος Τζίμας αναδείχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή, πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ (70′ και 74′) και κέρδισε με το σπαθί του… τα “πρωτοσέλιδά”  από τον τύπο καθώς εκμεταλλεύτηκε κατά τον καλύτερο τρόπο τον αιφνιδιασμό των “κιτρινόμαυρων” και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τρία λεπτά νωρίτερα πριν το πρώτο γκολ του πιτσιρικά η Αναγέννηση έχει κάθε λόγο να φωνάζει για ένα καραμπινάτο πέναλτι που δεν έδωσε ο Κακουλίδης σε σπρώξιμο στον Βερνάρδο (χτύπησε μάλιστα επικίνδυνα στο δοκάρι) που ετοιμαζόταν να κάνει το 0-1 με κεφαλιά μετά από θαυμάσια σέντρα του Ριέρα.

Αντί, λοιπόν, να καρποφορήσει η υπεροχή των “κιτρινόμαυρων” σε εκείνο το διάστημα, έγινε το ανάποδο και αιτία γι’ αυτό ήταν ο Τζίμας.

Προειδοποίησε στο 69′ όταν βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά το πλασέ του εξουδετέρωσε ο Γκέκας με μια καταπληκτική απόκρουση, αλλά στη συνέχεια κατάφερε με δύο προσπάθειες να δώσει ισχυρό προβάδισμα στον “δικέφαλο” που εμφανίζεται σαφέστατα πολύ πιο βελτιωμένος σε σχέση με πέρσι και ήδη είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης!

Η Αναγέννηση δεν ήταν άσχημη. Είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αυτή που έκανε πρώτη ευκαιρίες με τα στημένα κυρίως του Κοζορώνη (13′ και 19′), χωρίς να δεχθεί κάποια σπουδαία φάση από τον αντίπαλο με εξαίρεση την προσπάθεια του Σπυράκου στο 42′

Γενικώς και στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και όποια ομάδα θα έβαζε γκολ, αυτή θα ήταν που θα έπαιρνε το ισχυρό προβάδισμα και από πλευράς ψυχολογίας όπως συμβαίνει άλλωστε σ’ αυτή την κατηγορία.

Στο διάστημα που οι “κιτρινόμαυροι” φαινόταν πιο ικανοί να βάλουν γκολ με αποκορύφωμα τη φάση του Βερνάρδου στο 67′ όπου ζήτησαν πέναλτι, ο ΠΑΟΚ “Β” ήταν αυτός που με τον Τζίμα κατάφερε να αιφνιδιάσει.

Η αντίδραση ήρθε αργοπορημένα και με ηθικό πολύ χαμηλό βέβαια μετά το 2-0 με την Αναγέννηση να πετυχαίνει ένα γκολ στο 82′ με τον Γιάκο που για λίγο όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάϊντ και να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 88′ και στο 90′ με Βερνάρδο και Λαγό…

Πέρα από τη φάση του πέναλτι οι “κιτρινόμαυροι” έχουν να διαμαρτύρονται και για το βίαιο μαρκάρισμα με σκαριά του Μελετίδη στο 37′ στον Αναστασόπουλο όπου θα έπρεπε να υποδεχθεί κόκκινη κάρτα αλλά ο Κακουλίδης έδειξε κίτρινη.

Ενα ενδιαφέρον στατιστικό που λέει πολλά για το ματς είναι ότι οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν 28 φάουλ έναντι 9 αυτών της Αναγέννησης, δείγμα του πόσο πιο δυνατά έπαιζαν οι πρώτοι αποδομώντας και την όποια προσπάθεια για δημιουργικό παιχνίδι έκαναν οι τελευταίοι!

Η Αναγέννηση γυρίζει, όπως και πέρσι, με άδεια χέρια από τη Θεσσαλονίκη, αλλά από εκεί θα περάσουν δύσκολα όλες οι ομάδες αν βεβαίως οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία θα είναι το ίδιο μαχητικοί.

Οι “κιτρινόμαυροι” γρήγορα πρέπει ν’ ανασυνταχθούν καθώς έχουν ήδη έξι βαθμούς έχοντας κάνει και το ρεπό τους και να επικεντρωθούν στο επόμενο σπουδαίο ντέρμπι με τη Νίκη Βόλου.

Ο δρόμος είναι ακόμη πολύ μακρύς…

ΠΑΟΚ Β’: Μπαλωμένος, Τασιούρας, Γιαξής, Παναγιώτου, Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Γρόσδης (81′ Νινούα), Μπράντονιτς (93′ Δαρέλας), Σπυράκος (66′ Σμυρλής), Μελετίδης (46′ Χατζηστραβός), Πανίδης (66′ Τζίμας).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Γκέκας, Δημόπουλος, Αναστόπουλος, Σταμόπουλος, Σκόνδρας, Κοζορώνης, Λαγός, Ριέρα (77′ Μπάλλας), Βερνάρδος, Τσβετάνοφ, Αθανασιάδης (77′ Γιάκος).