Την πρώτη της ήττα γνώρισε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΣΠΑΚ,που έχασε με 3-2 σετ από τον Ασκληπιό Τρικάλων εκτός έδρας,για την 11η αγωνιστική της Β’ Εθνικής της ΕΣΠΕΚΕΛ.

Το παιχνίδι δικαιολόγησε τη φήμη του ντέρμπι κορυφής και ήταν συναρπαστικό.

Αν και η ομάδα της Καρδίτσας προηγήθηκε με 0-2 σετ (20-25,16-25) και έδειχνε ότι θα έφτανε σε μια ακόμη νίκη και ουσιαστικά αγκαλιά με την πρωτιά στο πρωτάθλημα, δεν κατάφερε να το πετύχει.

Καθοριστικό το 3ο σετ που κρίθηκε στους έξτρα πόντους, με 29-27 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας που μείωσε σε 1-2 και πήρε τα υπόλοιπα δύο με 25-20 και 15-12. Μάλιστα στο τάι – μπρέικ τα κορίτσια της Καρδιτσιώτικης ομάδας βρέθηκαν με ένα σημαντικό προβάδισμα (4-10), που δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν για να πάρουν τη νίκη.

Ο ΣΠΑΚ παρά την ήττα παραμένει στην κορυφή με ένα +4 από Ασκληπιό και ΑΕΛ. Μπορεί να άθηκε μία ευκαιρία αλλά εξακολουθεί να ορίζει την τύχη της. Θα ακολουθήσει ένα νέο μεγάλο παιχνίδι το προσεχές Σάββατο στο κλειστό με την ΑΕΛ, που θα κρίνει πιθανότατα τα πάντα για το πρωτάθλημα και ο κόσμος θα πρέπει να το γεμίσει!