Όρθια στη Μυτιλήνη η ΑΣΑ θα μπορούσε και τη νίκη (1-1)

Όρθια στους… αέρηδες της Μυτιλήνης στάθηκε η Αναγέννηση που παρά τις απουσίες της κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στον Αιολικό που λόγω της βαθμολογικής του θέσης “διψούσε” για νίκη.

Το τελικό 1-1 μάλιστα θα μπορούσε όπως πήγε το παιχνίδι να είναι πολύ καλύτερο για τους “κιτρινόμαυρους” που είχαν μία τεράστια ευκαιρία στο 87′ να κάνουν την ολική ανατροπή με τον Παπαδάκο, αλλά σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα κρίνεται θετικό καθώς διατήρησαν την απόσταση από την ομάδα της Μυτιλήνης στη βαθμολογία και υπερτερούν (όπως και με Ηρακλή και  ΑΕΚ “Β”) σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος!

Η Αναγέννηση μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, ήταν πολύ καλύτερη στα πρώτα λεπτά, έχασε μία πολύ σπουδαία ευκαιρία στα πρώτα λεπτά όταν ο Βερνάρδος σέντραρε απο δεξια και πριν ο Κονίλιο στείλει τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα απέκρουσε ο γκολκίπερ του Αιολικού.

Ο,τι όμως δεν πέτυχε η ομάδα της Καρδίτσας που είχε την υπεροχή μέχρι το 23ο λεπτό, το πέτυχε ο Αιολικός με ένα μακρινό συρτό σουτ του Ζάκαριτς που αιφνιδίασε (μαζί με τον δυνατό άνεμο) τον Τσέλιο.

Με το γκολ αυτό οι γηπεδούχοι απέκτησαν ψυχολογία και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήλεγχαν επίσης το παιχνίδι, αλλά σταδιακά η Αναγέννηση ανέβασε τις γραμμές της στο γήπεδο και έψαχνε τη στιγμή της.

Τη βρήκε με μια καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Κοκκίνη που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στο 71′ ισοφαρίζοντας το σκορ!

Πήρε τη μπάλα από το κέντρο, πέρασε δύο παίκτες με προσποίηση, μπήκε στην περιοχή κάθετα και την κατάλληλη στιγμή με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε πανηγυρισμούς!

Η Αναγέννηση στα τελειώματα του παιχνιδιού, αφού γλίτωσε αμέσως μετά το γκολ με μια ευκαιρία των γηπεδούχων, θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη, αλλά στο 87′ σε μια εξαιρετική φάση ο Παπαδάκος νικήθηκε από τον Ντόκιτς!

Το τελικό 1-1 επαναλαμβάνουμε έτσι όπως εξελίσσεται το πρωτάθλημα κρίνεται θετικό καθώς η Αναγέννηση πέρα από το βαθμό που την έφερε στους 19 στη βαθμολογία και της δίνει και πλεονέκτημα έναντι του Αιολικού σε περίπτωση που ισοβαθμίσουν στο τέλος.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Ντόκιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ, Κολλαράς, Γιόκε, Μανούσος, Ζάκαριτς, Ενομό, Κριμιτζάς (69′ Κεχαγιάς), Μουχάλης, Νούλας (87′ Καρανίκας).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Τσέλιος, Τομάσεβιτς (33′ Στασινόπουλος), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Κέρθι, Σαλαμούρας, Κονίγλιο, Ξύδας (77′ Παπαδάκος), Ντουμάνης (54′ Κοκκίνης), Βερνάρδος.

Στη ΦΩΤΟ οι πανηγυρισμοί (με κίτρινα έπαιζε ο Αιολικός, με μαύρα η Αναγέννηση) μετά το υπέροχο γκολ του Κοκκίνη.