Όσκαρ ατυχίας και απαράδεκτης διαιτησίας εις βάρος της ΑΣΑ (2-2)

Η… φαρσοκωμωδία συνεχίζεται από αγωνιστική σε αγωνιστική εις βάρος όχι μόνο της Αναγέννησης και όσων ομάδων παλεύουν δίχως “σπρωξίματα”, αλλά του ίδιου του ποδοσφαίρου!

Ολα όσα εκτυλίχθηκαν στο παιχνίδι των “κιτρινόμαυρων” με τον Αλμωπό Αριδαίας που τελείωσε ισόπαλο με σκορ 2-2, είναι ένα ακόμη “έργο” απ αυτά τα πολλά που έχουν δει τα μάτια μας κατά τη διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος της super league 2!

O διαιτητής Ρεντίφης από την Ανατολική Αττική με τις επιδόσεις του προστίθεται στη μεγάλη λίστα εκείνων των ρέφερι που φέτος έχουν αλλοιώσει με τις αποφάσεις τους τα αποτελέσματα των αγώνων της Αναγέννησης.

Εχουμε και λέμε:

• Πέναλτι που δεν δίνεται στο 9′ μετά απο σέντρα του Αναστασόπουλου και χέρι του Τσιμπούκα εντός της περιοχής.

• Γκολ που επιτυχάνει ο Δημόπουλος στο 18′ και ακυρώνεται ως οφσάϊντ γιατί προεξείχε το… μαλλί του!!! Υπόδειξη του επόπτη Μαραθωνίτη εξ Αθηνών.

• Πέναλτι που δεν δίνεται σε ανατροπή του Μπάντροβιτς στο 86′

• Πέναλτι που δεν δίνεται στο 91′ σε χέρι αμυντικού μετά απο σουτ του Γιάκου εντός της περιοχής με τη μπάλα να κατευθύνεται στα δίχτυα.

Σε όλα τα παραπάνω, τέσσερα λεπτά μόλις καθυστερήσεις (ενώ οι παίκτες του Αλμωπού έπεφταν ο ένας μετά τον άλλον κάτω και διέκοψαν το ματς πάνω από 10 λεπτά) τα οποία μάλιστα δεν κρατήθηκαν με αποκορύφωμα ο ρέφερι να σφυρίζει τη λήξη λίγο πριν από το τελευταίο γέμισμα των γηπεδούχων έξω απ την περιοχή!!!

Στις επιδόσεις του Ρεντίφη να μην παραλείψουμε και την προστασία των φιλοξενούμενων σε σκληρά έως αντιαθλητικά μαρκαρίσματα με ένα εξ αυτών να στέλνει τον Μπάλλα στο νοσοκομείο στο ημίχρονο!!!

Όλα τα παραπάνω αφορούν στον παράγοντα διαιτησία, που δυστυχώς όσο και να μη θέλουμε να ασχολούμαστε, είχε και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σ’ ο,τι αφορά τον αγώνα, η Αναγέννηση εγκλωβίστηκε πράγματι από την… τριπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενούμενων, έψαχνε με υπομονή το γκολ, είχε ν’ αντιμετωπίσει τις δικές της ελλείψεις, αλλά και την ατυχία της καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 με δύο γκολ που σημειώθηκαν με την… “κοιλιά” στο 41′ και στο 53′ από τον Παπαδόπουλο σε φάσεις γκαρμπόν!!!

Αδράνεια αμυντική, ατυχία και όλα έφεραν αυτό το απρόσμενο αποτέλεσμα.

Κι όμως οι “κιτρινόμαυροι” δεν συμβιβάστηκαν με όσα διαμορφώθηκαν και όχι μόνο επανήλθαν, αλλά θα μπορούσαν (και δικαιούνταν) να πετύχουν μια απίθανη ανατροπή με όλα τα στοιχεία εις βάρος τους.

Μείωσαν στο 67′ με πέναλτι του Πολίτη (το κέρδισε ο ίδιος) και ισοφάρισαν στο 71′ με ένα καταπληκτικό γκολ του Ελιβέλντο!

Εψαξαν με όλες τις δυνάμεις τους το τρίτο γκολ, το άγγιξαν τόσο σε μια απίστευτη φάση στο 86′ όπου ο Ελιβέλντο μόνος του απέναντι από την εστία σημάδεψε γωνία αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, όσο και λίγο αργότερα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ του Γιάκου μέσα απο την περιοχή που σταμάτησε στο χέρι του αντιπάλου αμυντικού!

Τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Λαγός έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής κι απέκρουσε ενστικτωδώς στη γραμμή ο τερματοφύλακας!

Συμπερασματικά μπορούμε να πούμε ότι παρακολουθούμε ένα πρωτάθλημα όπου υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά από τις επιδόσεις των διαιτητών αλλά και από την αγωνιστική παρουσία κάποιων ομάδων.

Σ αυτό το πρωτάθλημα η Αναγέννηση κατορθώνει να πρωταγωνιστεί, αλλά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να φθάσει στην κορυφή διότι η μπάλα δεν παίζεται μόνο στο γήπεδο.