Με τέσσερα παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της φάσης των ‘’16’’ του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Καρδίτσας ‘’Ανδρέας Γεωργίου’’.

Στο πιο δραματικό ματς ο Αστέρας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την ΑΕ Καππαδοκικού με 0-1 (81′ Μαντέλας), κατάφερε με δύο γκολ στο 90′ και το 93′ από τον Κοντό να αποφύγει το σοκ του αποκλεισμού και να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Στο πιο ενδιαφέρον ζευγάρι της φάσης, ο κάτοχος του τροπαίου Ατρόμητος Παλαμά επικράτησε 3-0 του ΑΟ Αγναντερού και συνεχίζει. Τα γκολ για τους ”πράσινους” οι Ισούφης (35′), Παράσχης (63′) και Ριζογιάννης (75′).

Με ανατροπή ο ΑΟ Κρανέας πέρασε από το Μελισσοχώρι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 (Πολύζος 30′, Μαντέλλας 52′), όμως οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Β. Κανιούρα (61′,79΄) και ένα του Μεσιακάρη (70′) γύρισαν το ματς σε 2-3 και προκρίθηκαν.

Τέλος, στην παράταση κρίθηκε το ματς στην Μητρόπολη, με τη Ν. Νίκη να επικρατεί 1-4. Το παιχνίδι στο 90λεπτο τελείωσε 1-1 αλλά στην παράταση οι ”βυσσινί” ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση. Τα γκολ : Μπαλάφας (52′)- Γόρδιος (30′, 94′,110′), Δρούγκας (99′).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Αστέρας Καρδίτσας- ΑΕ Καππαδοκικού 2-1
Ατρόμητος Παλαμά – ΑΟ Αγναντερού 3-0
Δόξα Μητρόπολης- Νέα Νίκη 1-4 παρ. (1-1 κα)

Δ.Φ.

Οι ΦΩΤΟ απο το ματς θρίλερ που έγινε στη Φαναρίου ανάμεσα στον Αστέρα και την ΑΕ Καππαδοκικού.