Την πρώτη γεύση από το επίπεδο της basket league πήρε το απόγευμα ο ΑΣ Καρδίτσας στο δυνατό και ιστορικό φιλικό με τον Αρη Θεσσαλονίκης που έγινε στο μεγάλο κλειστό της πόλης που φέρει πλέον την ονομασία “Γιάννης Μπουρούσης”!

Με τον τεράστιο Καρδιτσιώτη μπασκετμπολίστα στη θέση του προέδρου να παρακολουθεί (αλλά να μην μπορεί ν’ αντισταθεί στα… θέλγητρα της μπάλας και να κάνει σουτάκια στο ημίχρονο και στο τέλος μαζί με τον Χρήστο Δεληγιάννη και αρκετή πιτσιρικαρία!!!) το πρώτο τεστ της ομάδας απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο.

Φυσικά, συμπεράσματα για το πως θα είναι και οι δύο ομάδες μετά τα όσα ενδιαφέροντα είδαμε στο παρκέ δεν μπορούν να εξαχθούν και πολύ περισσότερο να τεκμηριωθούν, αφού έχουμε δρόμο μπροστά στην προετοιμασία!

Σ’ ο,τι αφορά τη δική μας ομάδα απέναντι σε έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο που έπαιζε τρομερά πιεστική άμυνα, στάθηκε καλά κατά διαστήματα παρά τις τέσσερις σημαντικές απουσίες που είχε (Μπέιτμον Γκαμπροβσεκ, Γόντικας, Τσούκας), αλλά είναι φανερό πως θέλει πάρα πολλή δουλειά για να “μονταριστεί” και να ανταποκριθεί στις νέες συνθήκες…

Ο Αρης ήταν αυτός που επικράτησε με σκορ 69-89, έχοντας καλύτερη αμυντική συμπεριφορά (πιστεύουμε ότι αυτό ήταν το στοιχείο που έκρινε κυρίως τον αγώνα) και καλές επιλογές στην επίθεση.

Στους “κυανόλευκους” θα μείνουν κάποια καλά διαστήματα.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ξεκίνησε καλά καθώς προηγήθηκε με 11-4, αλλά ο Αρης επανήλθε γρήγορα και κατάφερε στο 15′ της αναμέτρησης να πάρει προβάδισμα με 29-37 και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου να αυξήσει τη διαφορά στο 29-44.

Καλά ξεκίνησε όμως ο ΑΣΚ και στο δεύτερο 20λεπτο με τον Μπέιχαμ να μειώνει σε 43-53, και στη συνέχεια με καλές επιλογές να φθάνουν τη διαφορά ακόμη και στους 5 πόντους (53-58). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 60-68 με την ομάδα της Καρδίτσας να είναι στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά στην τελευταία περίοδο οι “κιτρινόμαυροι” πήραν πάλι τον έλεγχο για να φθάσουν τελικά στη νίκη με 69-89.

Ο κόσμος που έδωσε το παρών χάρηκε πάντως την πρώτη αναμέτρηση, χειροκρότησε με θέρμη τους παίκτες του ΑΣΚ και πήρε κι αυτός την πρώτη γεύση από τα σπουδαία και ωραία που τον περιμένουν στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-51, 60-68, 69-89.

Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ: Μποχέιμ 18 (5), Πριτζέτ 8, Αθηναίου 11 (3), Καρράς, Καλαιτζάκης, Χάντερ 17 (5), Αγραβάνης, Ντελόριερ 6, Αλεξούδης 3, Κώττας 6, Πεφάνης.

Άρης: Χόρκλερ 8 (2), Γκούντγουιν 15, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 15 (4), Σχίζας, Καββαδάς 8, Φίλλιος 3 (1), Νότε 12 (2), Σιδηροηλίας 2, Νετζήπογλου 7 (1), Χάγκινς 15 (2).

Δείτε πιο κάτω φωτογραφίες και βίντεο με στιγμιότυπα και δηλώσεις των δύο τεχνικών.