Ο Αστέρας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής, με τον Ατρόμητο Παλαμά στο γήπεδο της Φαναρίου. Κέρδισε 4-1 τον αντίπαλό του και ξέφυγε 8 βαθμούς στην κορυφή, αποκτώντας μεγάλο αβαντάζ για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, αν και δεν έχουμε ολοκληρώσει ακόμη τον πρώτο γύρο.

Οι ”πράσινοι” μπήκαν καλύτερα στο πρώτο 15λεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με κεφαλιά του Παράσχη στο 14′. Ωστόσο άμεση ήταν η απάντηση των ”ερυθρολεύκων” που στην αμέσως επόμενη φάση, στο 17′, ισοφάρισαν με τον Αρχοντή.

Η ομάδα του Αστέρα πήρε στη συνέχεια τα ηνία και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα 2-1 στο σκορ με τον Η. Ζάγγο στο 34′. Στο β’ ημίχρονο ο Αστέρας καθάρισε ουσιαστικά το ματς στο 57′ με τον Η. Ζάγγο και πάλι, που έκανε το 3-1, για να δώσει διαστάσεις στη νίκη του Αστέρα, ο Μπιτέλης στο 85′ για το τελικό 4-1.

Στα υπόλοιπα ματς, στο γειτονικό ντέρμπι ΑΟ Κρανέας και ΑΟ Αγναντερού μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις , στο ισόπαλο 1-1 (Μεσιακάρης 15′- Τσιάκος 64′), ενώ ο Διγενης νίκησε εύκολα 3-0 τη Μαυραϊκή (Κεχαγιάς 10′, Κόκκινος 31′ πεν., Παπακώστας 37′).

Επιστροφή στις νίκες για τον Ταυρωπό που νίκησε 4-1 την ΑΕ Καππαδοκικού (Μπαλιάκος 4′, Μποντόλος 65′, Φροξυλιάς 77′,80΄- Ασλάνογλου Σ. 84′) και τον ΑΟ Φύλλου που επιβλήθηκε 2-1 του ΑΟ Μελισσοχωρίου (Φουντούνας 35′, 82′- Λάζος 18′).

Τέλος, σεφτέ στις νίκες στο πρωτάθλημα για τη Ν. Νίκη που επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Μακρυχωρίου (Παπαθεοχάρης 32′, Δρούγκας 67′, Στάμος 90′).