Έναν ολοκληρωτικό θρίαμβο πέτυχε ο ΑΣΚ επικρατώντας του Περιστερίου με 86-80 πραγματοποιώντας κατάθεση ψυχής και αναθέρμανε τις ελπίδες του για την πραγμάτωση του μεγάλου στόχου της παραμονής στη basket league!

Στο παλλόμενο από ενθουσιασμό μεγάλο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης” οι “κυανόλευκοι” κατέθεσαν και την ψυχή τους στο παρκέ και έφθασαν στη νίκη έναντι μιας εξαιρετικής ομάδας που βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογικής κατάταξης!

Τι να πρωτογράψει κανείς για τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου και την υπερβατική τους παρουσία! Δεν λύγισαν ούτε από τον απρόοπτο τραυματισμό του Λαμαρ Πίτερς στο πρώτο ημίχρονο, δεν πτοήθηκαν όταν οι Περιστεριώτες κατόρθωναν σε κάποια διαστήματα να παίρνουν διαφορές μέχρι και 9 πόντους και κατάφεραν με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γκάλινατ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και τους Γκάμπροβσεκ και Πριτζέτ στην επανάληψη και με τα υπόλοιπα παιδιά να δίνουν ο,τι έχουν και δεν έχουν να φθάσουν στη νίκη σκορπώντας ενθουσιασμό στους Καρδιτσιώτες!

Μια νίκη απ’ αυτές που χαρακτηρίζονται “εκτός προγράμματος” αλλά απολύτως δίκαια με την εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση της ομάδας.

Ο αγώνας ήταν πραγματικά συναρπαστικός από την αρχή μέχρι το τέλος. Παρά το γεγονός ότι ο ΑΣΚ βρέθηκε να χάνει με 0-7 στο ξεκίνημα, έδειξε από την αρχή ότι είναι αποφασισμένος να κάνει την υπέρβαση!

Δεν επέτρεψε το Περιστέρι σε καμία των περιπτώσεων να ξεφύγει στο σκορ και είχε πάντα απαντήσεις. Παρά το επιμέρους σκορ 15-25, κατάφερε με δαιμονιώδη Γκάλινατα να πετύχει ένα δικό του 24-13 και να περάσει μπροστά για πρώτη φορά 7.29 πριν το τέλος του πρώτου μισού (27-26).

Εκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 41-37 και παρά το ότι στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι ανέκαμψε και έφθασε να προηγείται και με εννιά πόντους διαφορά, ήλθε η μεγάλη αντεπίθεση!

Με πρωταγωνιστή πρώτα τον Γκάμπροβσεκ που κράτησε την ομάδα ζωντανή με μακρινά σουτ οταν οι φιλοξενούμενοι πήγαν να ξεφύγουν και στη συνέχεια έναν απίθανο Πρίτζετ που επισφράγισε το προβάδισμα.

Το τρίποντο του Αμερικανού 61 δεύτερα πριν το τέλος, τη στιγμή που η ένταση “χτυπούσε κόκκινο” και “έπεφταν” κορμιά έκανε το 84-78 και στη συνέχεια με ατσάλινη άμυνα οι “κυανόλευκοι” κράτησαν τη νίκη – χρυσάφι στα χέρια τους για ν’ ακολουθήσουν έντονοι πανηγυρισμοί.

Μια νίκη που ανοίγει για τα καλά το δρόμο για την παραμονή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80.

AΣΚ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 4, Γκιουζέλης 5 (1), Γουέστ 4 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γκάλινατ 24 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Πρίτζετ 20 (7/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πίτερς, Αθηναίου 2, Γκάμπροβσεκ 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαρικόπουλος 3 (4 ριμπάουντ).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (6/11 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Φρανσίσκο 13 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Ραντάνοβ 11 (1), Ντένμον 13 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές), Κασελάκης 6 (0/6 τρίποντα), Κόλεμαν, Μωραΐτης 9 (1), Χουγκάζ, Χάμερ 11.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ: 21/39 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 14/19 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.
Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 26/40 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 13/19 βολές, 30 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.