Θρίαμβος του ΓΣ Σοφάδων στα Τρίκαλα και πρόκριση στον τελικό ανόδου!

Ο ΓΣ Σοφάδων το έκανε ξανά και πανηγύρισε την πρόκριση για τους τελικούς των πλέι οφ της Γ’ Εθνικής! Η Σοφαδίτικη ομάδα έκανε το μπρέικ στο…μπρέικ στα Τρίκαλα και κερδίζοντας 62-73 τον ΑΟΤ πήρε μια παλικαρίσια νίκη και πρόκριση!

Στους τελικούς θα αντιμετωπίσει τον ΓΣ Αλμυρού που στον άλλο ημιτελικό νίκησε 72-69 τους Τιτάνες Παλαμά και έκανε το 3-2 στη δική του σειρά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 21-19 και τον ΓΣΣ να ξεφεύγει 33-37 στο ημίχρονο.

Η Σοφαδίτικη ομάδα κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ με 51-56 και στην γ’ περίοδο, μπαίνοντας με την μεγαλύτερη δυνατή ψυχολογία στην 4η περίοδο, που θα έκρινε και το ματς.

Αν και δημιουργήθηκε ένταση προς το τέλος, με την εκκένωση του Κλειστού, ο ΓΣ Σοφάδων έφυγε με τη νίκη 62-73 και το εισιτήριο της πρόκρισης. Ο Γυμναστικός Σοφάδων θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας στους τελικούς των πλέι οφ,τον ΓΣ Αλμυρού.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 33-37, 51-56, 62-73.

ΑΟ Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Τζιάννης 3(1), Κολότσιος, Τζόελ Ετάμ 15(3), Αγγελακόπουλος 12, Λεπενιώτης 11(1), Γκαντιάς 5(1), Κατσίμπας 2, Αργύρης Ντ. 8(2), Σούλκο 4, Ευαγγελακόπουλος, Τσιτσάνης 2.

ΓΣ Σοφάδων  (Παπαδόπουλος Αβ.): Παππάς 13(2), Αναγνωστόπουλος 5(1), Αποστολόπουλος, Σαλταγιάννης, Τσούκας 26(5), Παπαϊωάννου 1, Γκαντής, Ζωιτσάκος Χρ. 3(1), Κακλαμάνος 3(1), Ζωιτσάκος Τρ., Θέος 22(3), Δίκαρος.