Tίποτα και κανείς δεν μπορεί να τον σταματήσει! Ο ΑΣ Καρδίτσας βγήκε νικητής και από το συναρπαστικό ντέρμπι με τον Χαρίλαο Τρικούπη Μεσολογγίου που έγινε στο μεγάλο κλειστό της Καρδίτσας με σκορ 72-68 και απέχει πλέον μια… “ανάσα” από την υλοποίηση του μεγάλου και υπερβατικού στόχου της ανόδου στην κορυφαία κατηγορία του Ελληνικού μπάσκετ!

Το συγκρότημα του Δημήτρη Λιόγα, απέναντι σ’ έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο που δικαιολόγησε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται στις τελευταίες αγωνιστικές, βρήκε και πάλι τον τρόπο και τις λύσεις να φθάσει στη μεγάλη νίκη και να σκορπίσει χαρά στους φιλάθλους που έδωσαν βροντερό παρών στο κλειστό!

Στην πρώτη περίοδο ο ΑΣΚ ήταν μπροστά με 21-15, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να μείνουν “ζωντανοί” στη διεκδίκηση της νίκης, περνώντας και μπροστά στο σκορ με 28-30 λίγο πριν το ημίχρονο που τελικά τελείωσε ισόπαλο 33-33.

Στην επανάληψη οι “κυανόλευκοι” είχαν το προβάδισμα χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν μ’ αποτέλεσμα το ματς να κριθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα όπου ο Μπουρούσης “καθάρισε” αναλαμβάνοντας πρωτοβουλίες, κερδίζοντας φάουλ και σημειώνοντας καθοριστικές βολές κρατώντας την ομάδα του στο δρόμο της νίκης!

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τους Καρδιτσιώτες να πανηγυρίζουν άλλη μια μεγάλη νίκη που πιστοποιεί τον τίτλο της καλύτερης ομάδας του πρωταθλήματος και απέχουν πλέον ελάχιστα από το να γιορτάσουν την απευθείας άνοδο στη basket league!

Για μία ακόμη φορά το κλειστό της Καρδίτσας έζησε μεγάλες μπασκετικές στιγμές με πολύ κόσμο και εικόνες που παραπέμπουν σε ακόμη καλύτερες καταστάσεις στο μέλλον.

Ο δρόμος έχει ανοίξει για τα καλά…

AΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Λιόγας): Γράβας 4 (1), Τσιλούλης 5 (1), Καρράς 9, Μπουρούσης 13, Κακλαμάνος 4 (1), Σπυριδονίδης 3 (1), Χάλαρης 8, Ντράσκοβιτς 16 (2), Τσούκας, Βεργίνης 10 (1), Πεφάνης.
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Χείλαρης 6, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 9, Λιάπης 6 (2), Λεγκίκας 7 (1), Αλίχοντζιτς 13, Σοκ 17 (2), Σαχπατζίδης 5.

Δάφνη Δαφνίου 22
Εκκρεμούν οι (5) αγώνες Τρίτωνας – Ψυχικό (20ή αγωνιστική, 6/4, 17:00), Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας (21η αγωνιστική, 6/4, 17:00), Χαρίλαος Τρικούπης – Ψυχικό (22η αγωνιστική, 13/4, 17:00), Ελευθερούπολη – Καβάλα (22η αγωνιστική, 13/4, 17:00), Ψυχικό – Ελευθερούπολη (23η αγωνιστική, 27/4, 17:00).