Τραγική η Αναγέννηση έχασε από τον Καμπανιακό και έμπλεξε (0-1)

Σ’ ένα παιχνίδι που θα πρέπε οι παίκτες της να “τρώνε σίδερα” ακόμη κι αν δεν ήταν στην καλή τους αγωνιστική ημέρα, η Αναγέννηση παρουσιάστηκε τραγικά άσχημη και οδηγήθηκε στην ήττα από τον Καμπανιακό με 0-1 στο Δημοτικό Στάδιο μ’ αποτέλεσμα να μπλέξει για τα καλά πλέον στην υπόθεση παραμονή!

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και αυτό φάνηκε από την αρχή του αγώνα. Ασύνδετοι, άτολμοι, δεύτεροι πάντα στις προσωπικές μονομαχίες, ανύπαρκτοι επιθετικά, έκαναν τον Καμπανιακό που τον είχαν κερδίσει πριν λίγες εβδομάδες στην έδρα του και μάλιστα άνετα, να μοιάζει με ομάδα… πρωταθλητισμού!

Οι Θεσσαλονικείς ήταν απόλυτα εναρμονισμένοι στο πνεύμα και στη σημασία της αναμέτρησης. Πίεζαν, έτρεχαν, κάλυπταν χώρους και έψαχναν τη στιγμή τους. Τη βρήκαν προς το τέλος όταν η Αναγέννηση άναρχα βγήκε μπροστά και όχι μόνο πήραν θετικό αποτέλεσμα, αλλά ένα πολύτιμο τρίποντο που τους βάζει για τα καλά στη μάχη της σωτηρίας ως ισότιμους με τους υπόλοιπους!

Αντιθέτως η δική μας ομάδα με τις δύο ήττες όχι μόνο έχασε το πλεονέκτημα του +3 που είχε πάρει στην κανονική περίοδο, αλλά πλέον βρίσκεται στην προτελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας αφού μένοντας πίσω από ΠΑΟΚ “Β”, Κοζάνη, Ηρακλή και Καμπανιακό και προσπερνώντας μόνον τον Αιολικό!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πως κάτι δεν θα πάει καλά στον αγώνα! Ο Καμπανιακός μπήκε πολύ πιο ζωντανός στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα παρολίγο να φθάσει στο γκολ, μόλις στο 1′ με ένα σουτ που εξουδετέρωσε ο Τσέλιος.

Όσοι περίμεναν πως η Αναγέννηση θα μπει αποφασιστικά ή έστω θα “ξυπνήσει” κατα τη διάρκεια της αναμέτρησης ακόμη… περιμένουν! Νωχελική, με πολλά λάθη, κακές επιλογές, έχασε τη μάχη του κέντρου και πέρα από κάποιες φλύαρες παράλληλες πάσες και μια κεφαλιά του Σκόνδρα σε ένα στημένο, δεν είχε να επιδείξει απολύτως τίποτα επιθετικά.

Στην επανάληψη αν και η ομάδα μπήκε λίγο πιο ζωντανή (και με τις προσθήκες Παπαδάκου και Ξύδα απέκτησε μία ζωηράδα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο επιθετικά), εντούτοις δεν κατάφερε και πάλι να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Οσο κυλούσε ο χρόνος, τα ρίσκα για την αναζήτηση του γκολ γινόταν μεγαλύτερα και έτσι ο Καμπανιακός σε μία αντεπίθεση στο 77′ κατάφερε να φθάσει στο γκολ με τον Φροσύνη  και να προηγηθεί με 0-1 κόβοντας τα ήδη… κομμένα πόδια των γηπεδούχων!

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

Η Αναγέννηση δεν κατόρθωσε να αντιδράσει ούτε με αυτή τη συνθήκη για να σώσει τουλάχιστον την ισοπαλία και να κρατήσει από κάτω στη βαθμολογία τον Καμπανιακό. Το πέναλτι που δεν έδωσε ο διαιτητής σε χερούκλα μέσα στην περιοχή στο 90′ δεν μπορεί ν’ αποτελεί δικαιολογία. Θα μπορούσε το σκορ να γίνει και 0-2 με το δοκάρι που είχαν σε νέα αντεπίθεση στο τέλος

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία γι’ αυτή την εμφάνιση. Ένα ματς μπορεί να το χάσεις, είναι μέσα στο πρόγραμμα. Αυτό που προκάλεσε μεγάλη απογοήτευση ήταν η εικόνα. Η έλλειψη φλόγας και πάθους στις προσωπικές μονομαχίες. Ούτε να διαμαρτυρηθούν δεν είχαν κουράγιο!

Πλέον τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά δύσκολα και πολύ κρίσιμα. Το μόνο θετικό είναι ότι γίνεται αμέσως (την προσεχή Τετάρτη) το παιχνίδι με τον Ηρακλή και πάλι στο Στάδιο όπου περιμένουμε την ομάδα να αντιδράσει. Περιθώρια πλέον δεν υφίστανται…

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΤΣ ΚΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Στα άλλα παιχνίδια ο Ηρακλής ήλθε ισόπαλος με την Κοζάνη (1-1), ενώ ο ΠΑΟΚ “Β” κέρδισε τον Αιολικό (2-1), ξέφυγε και μπορεί να κάνει και κανένα… δώρο αν χρειαστεί προσεχώς!