Τρομερή πρόκριση του Παναθηναϊκού στα πέναλτι επί της Μαρσέιγ!!!

Μετά από ένα… ολονύκτιο θρίλερ, ο Παναθηναϊκός πήρε μια τρομερή πρόκριση μέσα στη Μασσαλία κερδίζοντας την Μαρσέιγ στα πέναλτι με 5-3 και συνεχίζει στα προκριματικά του τσάμπιονς λιγκ!

Οι “πράσινοι” που ξεκίνησαν πολύ άσχημα το ματς βρισκόμενοι πίσω στο σκορ μόλις στα πρώτα λεπτά με γκολ του Ομπεμεγιάνκ (2′) φαινόταν ότι χάνουν την πρόκριση, όταν ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη το ελληνικό συγκρότημα βελτίωσε αισθητά την εικόνα του, αλλά και πάλι δεν βρήκε το γκολ στις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε. Ωστόσο η φάση που έκρινε τα πάντα ήλθε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι μετά από υπόδειξη του VAR το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ιωαννίδης για να κάνει το 2-1 και να στείλει το ματς στην παράταση.

Οι Γάλλοι μπροστά στο ένθερμο κοινό τους έχαναν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη πέτυχαν γκολ, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ κι ετσι το ματς πηγε στα πέναλτι.

Ο Μπρινιόλι απέκρουσε το πρώτο και ήταν αρκετό αφού οι συμπαίκτες του ευστόχησαν και στα πέντε που εκτέλεσαν (5-3) για να πάρουν μια μεγάλη και ιστορική πρόκριση μετά από ένα συγκλονιστικο ματς που καθήλωσε τον κόσμο!