Βραδιά θαυμάτων για Ολυμπιακό ασύλληπτη ανατροπή (1-6)!!!

Ήταν δίχως αμφιβολία η… βραδιά των θαυμάτων για το Ελληνικό ποδόσφαιρο! Μετά την απίστευτη πρόκριση του ΠΑΟΚ ήρθε μία ακόμη πιο… ασύλληπτη για τον Ολυμπιακό!!!

Οι “ερυθρόλευκοι” μετά το 1-4 από τη Μακάμπι στο πρώτο παιχνίδι για τη φάση των “16” του Κόνφερενς Λιγκ έψαχναν ένα… θαύμα! Και το βρήκαν! Με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα όνειρα των οπαδών τους επικράτησαν στη ρεβάνς στη Σερβία με 1-6 και πήραν μια ιστορική πρόκριση για τους “8” της διοργάνωσης!

Δεν έχει ξαναγίνει σε ευρωπαϊκό ματς ελληνικής ομάδας τέτοια ανατροπή και την έκαναν οι παίκτες του Ολυμπιακού που αναποδογύρισαν τα πάντα στη ρεβάνς και πήραν το εισιτήριο.

Προηγήθηκαν με 0-3 στο ημίχρονο με γκολ των Ποντένσε (10′), Φορτούνη (36′) και Ελ Κααμπι (45’+3′)!

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός συνέχισε το ίδιο καταιγιστικός, αλλά έφθασε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας για να μειώσει σε 1-3η Μακάμπι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζάχαβι.

Ο Ελ Κααμπί όμως λίγο αργότερα (65′) μετά από εξαιρετική σέντρα του Ποντένσε με ένα ασύλληπτο ανάποδο ψαλιδάκι έκανε το 1-4 για να πάει το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Γιόβεσιτς στο 3ο λεπτό της ημίωρης παράτασης έκανε το 1-5, για να έλθει και το 6ο γκολ από τον Ελ Αραμπί και να δώσει μια αδιανόητη νίκη και πρόκριση!!!