Στην παράταση υπέκυψε ο ΑΣΚ στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πάτρας, στη δεύτερη έξοδό του στο πρωτάθλημα της basket league γνωρίζοντας την ήττα με 78-72

Οι “κυανόλευκοι”, παρά το γεγονός ότι γυρίζουν με άδεια χέρια από το ταξίδι τους στην Αχαϊκή πρωτεύουσα έδειξαν για μία ακόμη φορά ότι ανταποκρίνονται στο πνεύμα της κατηγορίας με την εντυπωσιακή αντίδραση που είχαν όταν το ματς φαινόταν χαμένο, γεγονός που θα το βρούν μπροστά τους στη συνέχεια του μαραθωνίου.

Το γεγονός ότι ο τελικός νικητής αναδείχθηκε στην παράταση τα λέει όλα για το πόσο αμφίρροπο ήταν το ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ισως σε μια επίθεση των “κυανολεύκων” στο τέλος που έκαναν λάθος στην ρακέτα των αντιπάλων κι έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Απόλλωνα στον έξτρα χρόνο να πάρει μια διαφορά έξι πόντων και τελικά να φθάσει στην επικράτηση.

Ο ΑΣΚ βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 40-29, (πρώτη περίοδος 19-16) και στην τρίτη περίοδο ο Απόλλων να προηγείται με 60-47, έχοντας ένα προβάδισμα ασφαλείας που του έδινε και ψυχολογικό αβαντάζ για την τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Κι όμως ο ΑΣΚ επιδεικνύοντας και πάλι όπως και στον αγώνα με τον Κολοσσό στην Καρδίτσα μεγάλα ψυχικά αποθέματα κατόρθωσε να επιστρέψει!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έφερε την κατάσταση στα ίσια κατορθώνοντας όχι μόνο να εξανεμίσει την διαφορά, αλλά σε κάποια στιγμή να περάσει και μπροστά.
Με ένα… ασύλλυπτο σουτ τριών πόντων του Γιάννη Αγραβάνη σε… “νεκρό” χρόνο οι “κυανόλευκοι” ισοφάρισαν σε 70-70, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση!

Συγκεκριμένα, στο τελευταίο λεπτό, ο Τζόουνς έκανε το 69-67 με μπάσιμο, ο Μπέιτμον έχασε το τρίποντο και στη συνέχεια δέχθηκε εντυπωσιακό μπλοκ από τον Σίλα στα 23’’ πριν το φινάλε.

Εκεί ο Καράμπελας έκλεψε την μπάλα έβαλε 1/2 βολές, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Αγραβάνης έφερε το ματς στα ίσια με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο (70-70), με τον Ντέιβις να αστοχεί στο δικό του τελευταίο σουτ.
Αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στα τελειώματα της κανονικής διάρκειας η ομάδα μας θα μπορούσε να να πάρει τη νίκη ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή.

ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ
Στο πεντάλεπτο του έξτρα χρόνου όπου τελικά αναδείχθηκε ο νικητής ο Απόλλων ήταν πιο ευστοχος και πιο ψυχραιμος. Κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα με διαφορά έξι πόντων, ν’ αναγκάσει τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου σε κάποιες βεβιασμένες επιλογές και τελικά να φθάσει στη νίκη στις λεπτομέρειες με σκορ 78-72…

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ
Κορυφαίος των νικητών ο Ράιαν Τέιλορ με 24 πόντους, έχοντας 5/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Στους 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ο Αντόνιο Λι Ντέιβις, ενώ από την άλλη πλευρά ο Τζέιμς Μπέιτμον είχε 14 πόντους (0/6 τρίποντα) και 7 ασίστ, ο Τζέιβιν Ντελόριε είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΕΧΕΙ ΣΦΥΓΜΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ
Σε κάθε περίπτωση, παρά την πίκρα της ήττας, που επαναλαμβάνουμε ήλθε στις λεπτομέρεις, ο ΑΣΚ και κατά το χθεσινό παιχνίδι έδειξε ότι έχει “σφυγμό”, ότι μπαίνει στο πνεύμα των απαιτήσεων της κατηγορίας και ότι είναι σε θέση να παλέψει όλα τα παιχνίδια, ιδιαίτερα με αντιπάλους που έχουν τους ίδιους στόχους.
Το μόνο που του λείπει ίσως είναι η εμπειρία από κάποια παιδιά που τώρα παίζουν για πρώτη φορά στην Ελλάδα την οποία όμως θα αποκτήσει με την πάροδο των αγώνων…
Δεν χάθηκε τίποτα με την χθεσινή ήττα, έχουμε μπροστά μας μια ολόκληρη σεζόν η οποία προμηνύεται συναρπαστική. Η προσπάθεια συνεχίζεται και το επόμενο ραντεβού για τους “κυανόλευκους” είναι μπροστά στον κόσμο τους την ερχόμενη αγωνιστική όπου θα υποδεχθούν στην Καρδίτσα τον Προμηθέα Πατρών.

ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ

Στο  ματς βρέθηκε δίπλα στην ομάδα και ο πρόεδρος της ΚΑΕ Γιάννης Μπουρούσης ο οποίος μάλιστα παρακολούθησε τα τεκταινόμενα όχι από την εξέδρα αλλά από τον πάγκο.

ΑΠΟΛΛΩΝΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ντέιβις 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μπόγρης 9 (4/7 δίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράμπελας 7 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Καλχούν 6 (1/5 τρίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Γκρίφιν 7 (1/5 τρίποντα), Βησσαρίου, Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 9 (2/5 τρίποντα), Τέιλορ 24 (3/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Κογιόνης.

ΑΣΚ (Αγγέλου): Μπόχαϊμ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπέιτμον 14 (5/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Χάντερ 12 (2/6 τρίποντα), Αγραβάνης 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντελόριερ 13 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίτζετ 8 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Αθηναίου 3 (1), Τσύκας, Γόντικας, Γκάμπροβσεκ 8.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 14/34 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 11/18 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.
Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 23/37 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 11/14 βολές, 42 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 18 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.